PS Macarie – 15 ani de la hirotonia întru arhiereu

with Niciun comentariu

https://basilica.ro/episcopul-europei-de-nord-implineste-15-ani-de-la-hirotonia-in-arhiereu/Astăzi, 2 mai 2023, când împlinesc 15 ani de slujire arhierească, Domnul Atotmilostiv m-a învrednicit să săvârșesc dis de dimineață Dumnezeiasca Liturghie în biserica în care am fost botezat din satul meu năsăudean natal Spermezeu, fiind înconjurat de dragostea celor apropiați ai mei și străjuit de blânda prezență a părinților: tata Vasile și mama Ana care s-au spovedit și s-au împărtășit la slujbă. Lor le sunt recunoscător, lor le mulțumesc, întâi de toate, pentru că mi-au transmis credința vie a strămoșilor noștri, bună cuviința, smerenia, bunătatea, stăruința. Virtuți ale simplității, trecute cu vederea prea ades în lumea în care trăim.

Să mulțumim cu toții înaintașilor noștri și să ținem și noi nesmintit, cum au ținut și ei, pentru noi, toate cele ale mântuirii și rânduielii cerești.

Cu îmbrățisare și binecuvântare în Hristos Arhiereul Cel Veșnic,

+Părintele Episcop Macarie

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.