Adunarea eparhială a Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, 12 decembrie 2009

with Niciun comentariu

Sâmbătă  12 decembrie 2009, a avut loc la  Göteborg, Suedia, în biserica Parohiei Ortodoxe Române „Pogorârea Sfântului Duh şi Sfinţii Ierarhi Varlaam, Dosoftei şi Teodosie de la Brazi, Mitropoliţii Moldovei”, şedinţa Adunării Eparhiale a Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord.

Preoţii şi delegaţii parohiilor tinerei eparhii reuniţi în jurul Preasfinţitul Părinte Macarie, Episcopul Europei de Nord, au avut bucuria de a participa  la Taina Sfintei Liturghii ca semn al comuniunii lucrătoare.  Prin această Adunare Eparhială a fost consolidată organizarea administrativă şi s-a lansat procedura de înregistrare a Episcopiei Ortodoxe a Europei de Nord ca persoană juridică în Suedia.

Dintre proiectele realizate şi cele de viitor, au fost evidenţiate:

  • -Centrul pentru tineret „Sfântul Voievod Ştefan cel Mare”;
  • -Centrul de pelerinaje „Sfântul Cuvios Antipa de la Calapodeşti”;
  • -Revista „Candela Nordului”;
  • -Proiectul pastoral şi social „Consolidarea familiei” pentru susţinerea valorilor familiei creştine în societatea secularizată;
  • -Proiectul de punere în valoare a spiritualităţii şi culturii româneşti.

Membrii Adunării Eparhiale şi-au manifestat bucuria şi nădejdea că Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, va vizita în viitorul apropiat Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.