Slujire arhierească în parohia ortodoxă română din orașul Aarhus, Danemarca

with Niciun comentariu

Vizita Pastorala - Aarhus

Preasfințitul Episcop Macarie al Europei de Nord a săvârșit, luni, 27 decembrie 2011, împreună cu un sobor de preoți, Taina Sfintei Liturghii, în parohia ortodoxă română din orașul Aarhus, Danemarca. Cu acest prilej, Preasfințitul Episcop Macarie a botezat un prunc din comunitatea parohială. Totodată, în cadrul manifestărilor duhovnicești, s-a făcut lansarea numărului șapte al publicației parohiale „Cruce și Înviere”, coordonată de părintele paroh Mihai Radu Crăciunescu. În cuprinsul acestui număr se regăsesc articole care tratează teme referitoare la trecutul Bisericii noastre Ortodoxe Române, despre începuturile creștinismului în Danemarca, dar și subiecte de mare actualitate referitoare la familia creștină și la căutările tinerilor și credincioșilor. Totodată, publicația conține și pagina „Lumină din Lumină”, destinată copiilor de la școala parohială. Publicația „Cruce și Înviere” a parohiei ortodoxe din Aarhus se distribuie gratuit.

Imagini de la acest eveniment  puteți găsi aici.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.