Te Deum de Ziua Națională a României la Stockholm, Suedia, 1 decembrie 2010

with Niciun comentariu

Cu prilejul sărbătoririi Zilei Naționale a României, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord a săvârșit, miercuri, 1 decembrie 2010, împreună cu un sobor de preoți, Vecernia și Slujba de Te Deum în biserica Parohiei Ortodoxe Române Sfântul Mare Mucenic Gheorghe din Stockholm.

La slujbă au fost prezenți doamna Răduța Matache, Ambasadorul României în Regatul Suediei, domnul Emil Druc, Ambasadorul Republicii Moldova în Regatul Suediei, domnul Dan Shafran, directorul Institutului Cultural Român din Stockholm, reprezentanți ai Bisericii Luterane din Stockholm și numeroși credincioși români din capitala Suediei.

Cântările la strană au fost susținute de Grupul psaltic Stavropoleos din București (condus de Arhid. Prof. Univ. Dr Gabriel Oprea), prezent în capitala Suediei la invitația și cu sprijinul Institutului Cultural Român din Stockholm. La final, Părintele Iustin Marchiș  din Mănăstirea Stavropoleos a oferit Preasfințitului Părinte Episcop Macarie o icoană cu Sfântul Apostol Andrei și Sfinții Voievozi Români, ocrotitorii Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, realizată în atelierele Așezământului Stavropoleos din București.

Joi, 2 decembrie 2010, Institutul Cultural Român din Stockholm a organizat în Catedrala orașului Stockholm (Storkyrkan), începând cu orele 19.00, un concert de muzică bizantină cu ocazia Zilei Naționale a României, în interpretarea corului Mănăstirii Stavropoleos din Bucureşti.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.