Un nou proiect social: „Să îmbrăcăm un copilaș în prag de iarnă!”

with Niciun comentariu

Episcopia noastră Ortodoxă Română a Europei de Nord continuă și dezvoltă proiectul social inițiat în colaborare cu Părintele Dan Damaschin din Iași, demers ce are ca scop susținerea financiară a familiilor cu numeroși copii din zona Moldovei. 

După cum vă este bine-cunoscut, Părintele Damaschin, sprijinit de oameni de bine din țară și din Diaspora, are în grijă mii de familii nevoiașe din zona Iașilor și din nord-estul României, oferind copiilor din aceste familii: haine, rechizite și toate cele necesare pentru un trai decent.

Acum, la începutul sezonului rece, ne alăturăm și noi acestui nobil proiect intitulat „Să îmbrăcăm un copilaș în prag de iarnă!”. Părintele Dan colaborează cu fabrici din România de unde intenționează să achiziționeze, la preț de producător, îmbrăcăminte și încălțăminte pentru mai mult de șapte mii de copilași. Haideți să îi dăm și noi o mână de ajutor, amintindu-ne de Sfântul Martin de Tours, care, după ce și-a dăruit haina unui om sărman, L-a văzut pe Însuși Mântuitorul Iisus Hristos purtându-o.

Costul aproximativ pentru un set complet de haine și încălțăminte ajunge la circa 500 de coroane, iar donațiile se pot face în conturile pe care le cunoașteți deja din celelalte proiecte filantropice ale noastre. 

Cont în coroane suedeze (SEK)
Banca Swedbank Sjuhärad
Bankgiro: nr. 846-6740, Clearingnr: 8032-5,
Număr de cont: 04042155-4
Titular: Rumänska Ortodoxa Kyrkan i Borås
Contact: silviualiniosif@yahoo.com

Cont în coroane norvegiene (NOK)
Nordea Bank,
Număr cont: 6039.06.86156
Titular: Den Rumenske Ortodokse Menighet i Oslo
Contact: ardelean.alexandru@yahoo.com

Cont în coroane daneze (DKK)
Nordea Bank,
Număr cont: 4395193940, Reg nr: 0111
Sau număr de Mobilepay: 74775
Titular: Parohia Ortodoxa Româna din Copenhaga
Contact: parohiaortodoxacopenhaga@gmail.com

Vă rugăm să adăugați următoarea mențiune atunci când faceți tranzacția bancară: „pr.Damaschin”.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.