Serbări pentru copiii românilor, la Oslo şi Stockholm

with Niciun comentariu

În zilele de 18 şi 19 Decembrie 2008 Preasfinţitul Părinte Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, a participat la serbările organizate la Ambasadele României din Oslo şi Stockholm pentru copiii din comunităţile româneşti din Norvegia şi Suedia. Cu acest prilej, Preasfinţia Sa, alături de Excelenţele Lor Cristian Istrate, Ambasadorul României în Regatul Norvegiei, şi Victoria Popescu, Ambasadorul României în Regatul Suediei, a adresat un cuvânt  celor mici şi părinţilor lor. Copiii au cântat colinde, au rostit poezii, iar apoi au primit darurile din desaga mult aşteptatului Moş Crăciun.

Manifestări similare pentru copiii credincioşilor români din Europa de Nord se vor organiza şi în parohiile episcopiei pe durata sfintelor sărbători de iarnă.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.