Serbarea Hramului la Parohia Ortodoxă Română din Sønderborg, Danemarca, 28 februarie 2010

with Niciun comentariu

Parohia ortodoxă românească „Botezul Domnului” şi „Sfinţii Ioan Casian şi Gherman din Dobrogea” din Sønderborg, Danemarca, şi-a serbat ieri, 28 februarie, hramul. Slujba Sfintei Liturghii a fost oficiată de chiriarhul Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, Preasfinţitul Părinte Macarie.

Mai multe informaţii cu privire la desfăşurarea evenimentului a oferit pentru TRINITAS TV, părintele Daniel Dascălu de la Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord: „Este îmbucurător faptul că sfinţii noştri străromâni Ioan Casian şi Gherman din Dobrogea, care au odrăslit în ţinuturile Dobrogei de astăzi, ocrotesc şi Comunitatea românească din sudul Danemarcei, unde marea majoritate a românilor de aici provin din frumoasele noastre ţinuturi de la Dunăre şi Marea Neagră. Cu acest prilej, a fost oficiată şi taina Sfântului Botez pentru unul dintre cei mai tineri membri ai acestei parohii şi a fost oferită din partea comunităţii şi a celor apropiaţi parohiei o frumoasă şi tradiţională agapă creştină, pregătită cu multă osteneală şi dragoste din bucate tradiţionale de post. Prilejul binecuvântat a fost şi pentru membrii comunităţii să primească vizita arhipăstorului lor. Cu prilejul acestui eveniment ei s-au bucurat şi de sfaturi şi învăţături, pentru că fiind la polul cel mai îndepărtat al episcopiei, în partea de sud a Danemarcei, la graniţa cu Germania, Preasfinţitul Părinte Macarie nu i-a uitat şi îi vizitează ori de câte ori există posibilitatea cu multă dragoste”.

Parohia ortodoxă românească din Sønderborg este una dintre parohiile tinere care aparţin de Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord, ne informează părintele Daniel Dascălu: „Comunitatea parohială din Sønderborg Danemarca a fost înfiinţată de către, respectiv, după venirea pe Scaunul episcopal a nou-înfiinţatei Episcopii a Europei de Nord a Preasfinţitului Părinte Macarie Drăgoi. Ea este păstorită acum de părintele Leon Iacob. Nu este o Comunitate românească foarte mare, însă ea deserveşte pe românii aflaţi în partea de sud a Danemarcei şi pe cei care sunt în apropierea graniţei cu Danemarca din Germania. Mărturisea părintele Leon Iacob că foarte mulţi dintre românii de la graniţa de nord a Germaniei obişnuiesc să vină la slujbele duminicale care se desfăşoară cu ajutorul Comunităţii daneze acolo într-o Biserică, înfrumuseţând în fiecare duminică obiceiurile, rânduielile de cult şi nu în ultimul rând relaţiile de comuniune şi dragoste dintre ei”.

Comunitatea ortodoxă română din Sønderborg numără în prezent aproximativ 300 de credincioşi.

Please follow and like us:

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.