ÎPS Mitropolit Andrei este oaspetele PS Episcop Macarie în Scandinavia

with Niciun comentariu

În aceste zile Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei al Clujului se află, la invitația chiriarhului locului, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie, într-o vizită fraternă în Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord.

Însoțiți de către protopopul de Beclean pe Someș, Părintele Dragoș Cristian și de către Părintele Consilier Arhid. Claudiu Grama, ierarhii au cercetat obștile monahale din Mănăstirile Ikast și Tårs dar și altarele euharistice din locașurile românești proprii de închinare din Regatele Danemarcei și Norvegiei: Vejle, Esbjerg, Herning, Viborg, Kristiansand, Stavanger și Haugesund, edificate de-a lungul anilor.

Itinerariul duhovnicesc al ierarhilor va culmina duminică, 27 august 2023, cu Sfânta Liturghie Arhierească din Biserica Paraclis Episcopal din orașul norvegian Bergen, urmată de manifestările duhovnicești și culturale prilejuite de celebrarea a 15 ani de existență a Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord. Marți, 29 august 2023, la prăznuirea Tăierii Capului Sfântului Ioan Botezătorul, ierarhii vor liturghisi în Biserica Paraclis Episcopal din Oslo, capitala regatului norvegian.

norvegian.

+9

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.