Înaltpreasfintitul Părinte Mitropolit Andrei al Clujului și Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord înconjurați de păstoriții clujeni și bistrițeni au săvârșit Slujba Sfeștaniei cu prilejul inaugurării gospodăriei din satul năsăudean Spermezeu, în incinta Muzeului Satului din Parcul Hoia, Cluj-Napoca, 29 iulie 2021

with Niciun comentariu

Înaltpreasfintitul Părinte Mitropolit Andrei al Clujului și Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord înconjurați de păstoriții clujeni și bistrițeni au săvârșit Slujba Sfeștaniei cu prilejul inaugurării gospodăriei din satul năsăudean Spermezeu, în incinta Muzeului Satului din Parcul Hoia, Cluj-Napoca, 29 iulie 2021. Gospodăria a fost donată Muzeului Etnografic din Cluj de către episcopul Macarie, fiu al satului Spermezeu. La eveniment, tinerii spermezeni au prezentat obiceiul Cununii de la seceriș.

Foto credit: Valentin Debu

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.