Evenimente duhovnicești în Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord, 25 noiembrie – 1 decembrie 2023. Moaștele Sfinților Cuvioși Sila, Paisie și Natan de la Sihăstria Putnei vor fi aduse pe pământ scandinav

with Niciun comentariu

În contextul aniversării anul acesta a 15 ani de la înființarea Episcopiei noastre Ortodoxe Române a Europei de Nord, în zilele de 25 noiembrie – 5 decembrie 2023, vor avea loc, în țările scandinave, mai multe manifestări duhovnicești dedicate Sfântului Apostol Andrei, Ocrotitorul României însă și al Eparhiei noastre. Astfel, la chemarea Preasfințitului nostru Părinte Episcop Macarie, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Parinte Arhiepiscop Calinic, o delegație din Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, condusă de Preasfințitul Părinte Episcop-Vicar Damaschin Dorneanul, Părintele Arhimandrit Nectarie Clinci și Părintele Consilier Constantin Oprea, va aduce în Regatul Danemarcei, în ziua de sâmbătă, 25 noiembrie 2023, spre închinare, Racla cu Moaștele Sfinților Cuvioși Sila, Paisie și Natan – nevoitori la Sihăstria Putnei în secolul al XVIII-lea –, la Biserica Românească Paraclis Episcopal din Copenhaga (Kollegievej 2, 2920 Charlottenlund – Gentofte).

Oaspeții vor fi întâmpinați de Ierarhul locului, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie, Episcopul Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord care împreună cu Preasfințiții Părinți Benedict Bistrițeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului și Damaschin Dorneanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților și cu soborul de preoți și diaconi din țările scandinave, va săvârși Sfânta Liturghie Arhierească, începând cu ora 09.00. Arhimandritul Zaharia  Zaharou, duhovnicul Mănăstirii „Sfântul Ioan Botezătorul” din Essex, Anglia, va susține apoi conferința cu tema: „Preoția și Sfânta Liturghie”, urmată de sesiunea de întrebări și răspunsuri.

Duminică, 26 noiembrie 2023, Sfânta Liturghie Arhierească va fi săvârșită, începând cu ora 09.30, în Biserica Românească Paraclis Episcopal din Copenhaga (Kollegievej 2, 2920 Charlottenlund – Gentofte), urmată de conferința Părintelui Arhimandrit Zaharia Zaharou, cu tema: „Isihasmul și Sfânta Liturghie”. Răspunsurile la Sfânta Liturghie precum și un buchet de colinde străvechi de la poalele Munților Țibleș, vor fi oferite de colindătorii care vor veni din satul natal al Preasfințitului Macarie, din localitatea năsăudeană Spermezeu.

 Luni, 27 noiembrie 2023, manifestările duhovnicești vor continua în Regatul Suediei, unde în Biserica românească parohială „Sfinții Martiri și Mărturisitori Năsăudeni” din Sölvesborg (Bancks Väg 4, 294 35 Sölvesborg), începând cu ora 9.30, va fi săvârșită Sfânta Liturghie Arhierească. Credincioșii ortodocși români din Borås vor întâmpina în seara aceleiași zile, Racla cu Moaștele Sfinților Sihaștri Putneni, unde în biserica românească parohială din localitate (S:ta Brigitta Kapell, Götagatan 2, 504 30, Borås) se va săvârși Slujba Vecerniei, începând cu ora 18.00. 

Marți, 28 noiembrie 2023, Sfânta Liturghie Arhierească va fi săvârșită, începând cu ora 09.30, în Biserica românească Paraclis Episcopal din orașul suedez Göteborg (Matteus Kapelle Västraberravnings-platsen, Sannaplan 3, Göteborg), iar seara, începând cu ora 18.00, se va săvârși Taina Sfântului Maslu, în acest Sfânt Lăcaș.

Miercuri, 29 noiembrie 2023, Racla cu Moaștele Sfinților Sihaștri Putneni va poposi în mijlocul comunității euharistice din orașul Jönköping, unde, în Sfântul Lăcaș de închinare (Ceciliakyrka, Ebba Ramsays väg 20, Jönköping) se va săvârși, începând cu ora 09.30, Sfânta Liturghie Arhierească. 

Bogatele manifestări duhovnicești din Regatul Suediei se vor încheia în capitală, unde va fi prăznuit Sfântul Apostol Andrei, Ocrotitorul Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord și al Paraclisului Centrului Episcopal din Stockholm (Hässlingbyvägen 7, 137 95 Österhaninge – Stockholm). Slujba Privegherii va avea loc în seara zilei de miercuri, începând cu ora 18.00, iar joi, 30 noiembrie, începând cu ora 09.30, va fi săvârșită Sfânta Liturghie Arhierească în Paraclisul Centrului Episcopal, fiind cinstite atât Sfintele Moaște ale Sfinților Cuvioși Putnei însă și cele ale Sfinților sărbătoriți în această zi: Sfântul Apostol Andrei și Sfântul Ierarh Andrei Șaguna, care se află la Centrul Episcopal din Stockholm. Totodată, vor fi cinstite și cele trei mari icoane ale Maicii Domnului din Paraclisul Episcopiei, înaintea cărora închinătorii primesc multă alinare sufletească.                         

Vineri, 1 decembrie 2023, de Ziua Națională a României, Sfânta Liturghie Arhierească va fi săvârșită în Paraclisul Centrului Episcopal din Stockholm, începând cu ora 08.00, urmată de Te Deum.

                                                                                             

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.