Preasfinţitul Părinte Macarie al Europei de Nord a slujit de Crăciun pentru românii din Islanda

with Niciun comentariu

În perioada 23-26 Decembrie 2008, Preasfinţitul Părinte Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, a făcut o vizită pastorală românilor din Islanda. Joi, 25 Decembrie 2008, de Praznicul Naşterii Domnului, a săvârşit Dumnezeiasca Liturghie în paraclisul Parohiei Ortodoxe Ruse din Reykjavic. Câteva secvenţe din timpul Liturghiei au fost transmise şi pe postul naţional de televiziune din capitala Islandei. După slujbă, au fost mirunşi doi copii din comunitatea românească, apoi s-a organizat o agapă cu colinde şi bucate româneşti.

Pe durata şederii în Islanda, Preasfinţitul Părinte Macarie a avut întrevederi cu Episcopul protestant al Islandei, Karl Sigurbjörnsson, cu Episcopul romano-catolic, Pétur Bürcher, precum şi cu membrii Asociaţiei româno-islandeze din Reykjavic.

În capitala Islandei şî în împrejurimile ei vieţuiesc în jur de 200 de români.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.