Duminica migranţilor români, sărbătorită în Norvegia

with Niciun comentariu

Preasfinţitul Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord, a făcut, în perioada 19-21 august, o vizită pastorală pe coasta de vest a Norvegiei, în Parohia ortodoxă română din oraşul Bergen, cu hramul „Sfintele Muceniţe Filofteia de la Argeş, Tatiana de la Craiova şi Suniva din Bergen”, informează „Ziarul Lumina”.

În cadrul vizitei pastorale, Preasfinţitul Episcop Macarie, împreună cu un sobor de preoţi, a slujit Sfânta Liturghie şi a săvârşit Taina Cununiei, precum şi Taina Botezului pentru doi prunci români din comunitate. Duminică, 21 august, în cadrul slujbei, Preasfinţitul Macarie a transmis mesajul Preafericitului Părinte Patriarh Daniel adresat cu prilejul Duminicii migranţilor români.

Vizita ierarhului a fost primită cu bucurie în parohia de pe coasta de vest a Norvegiei. „Ne-am bucurat mult de prezenţa Preasfinţitului nostru Părinte Episcop Macarie, care ne-a adus binecuvântare şi pace prin slujirea Mântuitorului nostru Iisus Hristos, Arhiereul cel Veşnic. Am săvârşit împreună cu Preasfinţia Sa, vineri seara, Taina Sfântului Maslu, iar în aceste zile, arhiereul i-a spovedit pe credincioşii noştri, a săvârşit Taina Cununiei pentru tinerii Adrian Florin şi Narcisa Ionela şi a botezat doi prunci din comunitatea noastră parohială, Andrei-Claudiu şi Ştefan. Ieri, în Duminica migranţilor români, a slujit Sfânta Liturghie şi ne-a transmis mesajul de binecuvântare din partea Preafericitului Patriarh Daniel adresat în aceasta duminică tuturor fraţilor noştri români care au ales să trăiască în afara graniţelor ţării şi care au atâta nevoie de Hristos şi de Biserica Sa, pentru liniştea, ajutorul şi mântuirea lor. Ne simţim împliniţi în misiunea noastră când îi botezăm pe copiii noştri, îi cununăm pe tinerii noştri, iar comunitatea noastră sporeşte şi se întăreşte duhovniceşte, urmaşii noştri putând să-şi cultive credinţa strămoşească şi identitatea în aceste ţinuturi îndepărtate de casa natală. Prin catehezele pe care le desfăşurăm în parohie, permanent le punem la inima credincioşilor noştri cât de important este să punem o temelie serioasă în viaţa noastră duhovnicească, întemeind familia creştină, dând naştere copiilor pe care trebuie să-i creştem în Hristos şi în Biserică. Iată, anul acesta este consacrat în Patriarhia Română Tainelor Botezului şi Cununiei şi ne rugăm în mod deosebit pentru familia noastră creştină”, a declarat părintele Andrei Marius Pop, parohul Parohiei ortodoxe române din Bergen.

Parohia ortodoxă română din oraşul Bergen, întemeiată în anul 2009, este cea de-a treia parohie românească de pe coasta de vest a Norvegiei, după parohiile din oraşele Stavanger şi Aalesund, şi îi are sub oblăduire pe cei aproximativ 3.000 de români care locuiesc în oraşul Bergen şi în împrejurimile acestui oraş.

www.basilica.ro

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.