O mare bucurie și emoție la întâlnirea cu românii din Spania

with Niciun comentariu

Dau slavă Preamilostivului Dumnezeu pentru binecuvântatul prilej al întâlnirii cu frații români în biserica românească „Sfântul Proroc Daniel” din Villarrobledo, Spania, ce a avut loc în Duminica Întoarcerii Fiului Risipitor, 4 februarie 2018. Bucuria a fost și mai deplină prin revederea cu mulți consăteni din Spermezeul meu drag, unii dintre ei foști colegi de școală, cu mulți apropiați inimii mele din împrejurimile bistrițene și năsăudene, însă și din alte părți ale țării.

Prin implicarea inimoasă a părintelui paroh Daniel Cucul, a prezbiterei Adelina și a enoriașilor care au reușit să întemeieze la Villarrobledo o veritabilă Vatră Românească, cu binecuvântarea fratelui meu întru arhierie, Preasfințitului Timotei, am săvârșit dimineață Liturghia în biserica din Villarrobledo, iar după-amiază, am slujit Taina Sfântului Maslu împreună cu un sobor de 12 preoți, în frunte cu părintele protopop Cristian Suciu, cărora le mulțumesc pentru dragostea lor jertfelnică. A fost frumos ca într-o zi de Paști!

Și, ca bucuria să fie întreagă, spermezeni și bistrițeni de prin vecinătăți, conduși de părintele Mihai Ioan Achim de la Alcazar de San Juan, au venit cu multă dragoste să fie în comuniune de rugăciune, cu fratele și consăteanul lor, cu vechiul lor coleg de școală și tovarăș de copilărie. După slujbele din biserica ce devenise neîncăpătoare, în zilele următoare am cercetat casele unor bolnavi care nu au reușit să ajungă la biserică, însă și casele unor consăteni aflați în aceeași zonă.

Ce întâlnire minunată! Ce frumos ar fi să rămânem, cu toții, împreună! Risipiți în toată Europa, cum ne aflăm, să acoperim cu dragostea, cu ruga și cu suspinul întinderile care ne despart…

 

+ Părintele Episcop Macarie Drăgoi

al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord

 

 

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.