Slujbă de pomenire pentru Mitropolitul Andrei Şaguna

with Niciun comentariu

Duminică 7 septembrie 2008, în biserica Parohiei Ortodoxe Române „Sfânta Treime” din Stockholm, după oficierea Dumnezeieştii Liturghii, Preasfinţitul Dr Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, împreună cu părinţii slujitori din această comunitate, au săvârşit o slujbă de pomenire pentru Mitropolitul Andrei Şaguna (1808-1873). Comemorarea de la Stockholm se înscrie în şirul manifestărilor dedicate împlinirii în acest an a 200 de ani de la naştere şi a 135 de la mutarea la cele veşnice a ierarhului numit pe drept cuvânt „apostolul românilor ortodocşi din Transilvania”.

În cuvântul său de omagiere, Preasfinţitul Părinte Episcop Macarie a evocat figura luminoasă a Mitropolitului Andrei Şaguna, arătând că personalitatea sa a fost şi va rămâne un reper de mare însemnătate în cultura şi spiritualitatea românească şi universală, prin faptul că s-a dovedit a fi în acelaşi timp un bun român şi un vrednic păstor, cu deschidere spre valorile universale, statornic în credinţa strămoşească şi un foarte mare misionar, reuşind astfel să dea o dimensiune şi o strălucire aparte vieţii bisericeşti, culturale şi naţionale a românilor din Ardeal, Banat, Crişana şi Maramureş.

Un alt cuvânt de cinstire a fost rostit de cercetătorul Dr. George Cristea, membru al Uniunii Scriitorilor din România şi Suedia, care şi-a exprimat bucuria să poată vorbi despre marele prelat ardelean şi în calitatea sa de fost învăţăcel al primului gimnaziu întemeiat de Andrei Şaguna la Braşov, în anul 1850, astăzi Colegiul Naţional „Andrei Şaguna”, fiind una dintre cele mai vechi şcoli superioare româneşti. Domnia sa a vorbit în mod deosebit despre rolul ilustrului arhiereu în viaţa bisericească, culturală şi naţională a românilor ardeleni din a doua jumătate a secolului al XIX-lea.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.