”Citește Biblia ortodoxă în 365 zile” – proiect catehetic al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord

with Niciun comentariu

Dragii mei,

Sfântul Apostol Pavel afirmă despre Cuvântul lui Dumnezeu că este „viu şi lucrător şi mai ascuţit decât orice sabie cu două tăişuri, şi pătrunde până la despărţitura sufletului şi duhului, dintre încheieturi şi măduvă, şi destoinic este să judece simţirile şi cugetările inimii” (Evrei 4, 12).

O străveche rânduială ascetică din Postul Mare prevedea ca, mai ales la mănăstiri, Scriptura să se citească necontenit în timpul celor patruzeci de zile, îndeosebi Psalmii lui David. Efortul acesta comun era unul din nenumăratele moduri de întărire și vivificare a vieții duhovnicești și a întăririi duhului întregii comunități.

În acest sens, un mare duhovnic contemporan, Părintele Emilianos Simonopetritul afirma într-una din prelelegerile sale că Sfintele Scripturi ne oferă o minunată experiență spirituală deoarece „Biblia este cel mai mare dar pe care Dumnezeu l-a făcut omului … Cuvântul lui Dumnezeu este asemena unui instrument care străpunge împietrirea inimii noastre. Este ca o încărcătură de dinamită ce detonează patimile noastre, pulverizându-le; care purifică inima noastră și o umple de virtuți … ”.

De aceea, aproape de finalul Postului Mare din acest an, vă propun preoților și enoriașilor deopotrivă, proiectul catehetic CITIREA BIBLIEI ORTODOXE ÎN 365 DE ZILE. Folosind ca suport documentul pe care Departementul Catehetic al Epsicopiei noastre Ortodoxe Române a Europei de Nord l-a adaptat pentru versiunea Sfintei Scripturi diortosită de către vrednicul de pomenire Mitropolit Bartolomeu Anania (dar care se potrivește oricărei ediții Sinodale a Bibliei), document care se găsește pentru listare mai jos dar și pe siteul cateheze.episcopiascandinavia.se, vă îndemn să dedicați 20 de minute în fiecare zi citirii Bibliei, apoi să aprofundați cele citite sub îndrumarea preoților din parohie.

Fiecare zi din cele 365 conține patru categorii de texte: prima lectură este un pasaj din cărțile istorice, didactice sau profetice ale Vechiului Testament, din a doua și a treia categorie fac parte „Psalmii”, respectiv „Proverbele lui Solomon” iar al patrulea pasaj este din „Noul Testament”. Astfel, cu puțin efort și perseverență dar cu mult folos duhovnicesc veți ajunge să fi citit Biblia într-un an de zile.

Cu speranța că acest demers va anima și mai mult nădejde, credința și dragostea noastră pentru Hristos și unul față de altul,

Vă binecuvintez și vă doresc lectură cu mult folos duhovnicesc.

+Părintele Episcop Macarie  

Document pentru listat.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.