Apariţia unei publicaţi religioase pentru românii ortodocşi din Aarhus, Danemarca

with Niciun comentariu

Creştinii ortodocşi români din Aarhus, Danemarca, au începând din această lună o publicaţie religioasă. Primul număr al publicaţiei „Cruce şi Înviere” a Parohiei „Izvorul Tămăduirii” din Aarhus cuprinde informaţii utile legate de viaţa acestei comunităţi, pe parcursul ultimelor trei luni. Revista a apărut cu binecuvântarea chiriarhului locului, Preasfinţitul Părinte Episcop Macarie, şi se doreşte a fi nu doar un simplu instrument de informare, ci şi o publicaţie de unde credincioşii pot găsi răspunsuri la cele mai diverse întrebări duhovniceşti, informează TRINITAS TV. Vieţile sfinţilor, cuvinte de folos ale unor renumiţi teologi sau mari duhovnici, poezii religioase, precum şi date legate de marile sărbători creştine, sunt printre subiectele pe care le propune publicaţia „ Cruce şi Înviere”. Revista se distribuie în cadrul parohiei, în mod gratuit.

http://www.basilica.ro/

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.