În zilele de 25-27 ianuarie 2019, în Danemarca va avea loc o serie de evenimente importante pentru preoții și credincioșii Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord

with Niciun comentariu

Astfel, vineri, 25 ianuarie 2019, în biserica parohiei ortodoxe române din Copenhaga (Kollegievej 2, 2920 Charlottenlund) începând cu ora 18.00, se va săvârși Taina Sfântului Maslu de către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim și Preasfințitul Părinte Episcop Macarie împreună cu un sobor de preoți și diaconi. 

Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, începând cu ora 8.30 se va săvârși Sfânta Liturghie Arhierească urmată de ședința anuală de lucru a Adunării Eparhiale și cuvântul duhovnicesc al Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim.

Duminică 27 ianuarie 2019, ierarhii români vor continua vizita pastorală în Danemarca cu slujba de sfințire a noii biserici parohiale românești din Esbjerg,  (Jernbanegade 4, Agerbaek 6753) . Începând cu ora 9.00 se va săvârși Slujba târnosirii cu Sfânta Liturghie Arhierească.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.