Slujbă de hram la Uppsala în Regatul Suediei

with Niciun comentariu

Marți, 30 ianuarie 2024, a fost sărbătoare și în orașul suedez cu cea mai veche universitate din Scandinavia, loc în care au conferențiat de-a lungul timpului ierarhi, profesori de teologie și istorici români. Credincioșii și preoții din Uppsala și-au cinstit ocrotitorii, pe Sfinții Trei Ierarhi, împreună cu Preasfințitul Părinte Episcop Macarie, Episcopul ortodox român al Europei de Nord care a săvârșit Sfânta Liturghie de hram. Credincioșii s-au închinat aici și la Icoana Maicii Domnului „Povățuitoarea copiilor”. Preasfințitul Părinte Macarie, a evidențiat în cuvântul său cinstirea de care se bucură Sfinții Trei Ierarhi.

„Îi cinstim astăzi pe acești trei luminători ai Preasfintei și de viață făcătoare Treimi și îi numim pe drept troiță sau treime de Ierarhi slujitori. Ei au fost trei pe pământ, sunt trei în ceruri împreună cu Dumnezeul cel Treimic, Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt pe care L-au mărturisit deplin și ne-au lăsat atâtea lucrări, combătând ereziile vremii îndreptate împotriva Dumnezeului Treimic. Așadar, așa cum L-au mărturisit ei prin cuvânt și prin faptă și noi să Îl mărturisim cinstindu-i astăzi.”

Parohia ortodoxă română din Uppsala îi are ocrotitori și pe Sfinții Ierarhi Iachint de Vicina, Antim Ivireanul și Grigorie Dascălul, Mitropoliții Țării Românești.

+66

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.