Te Deum de Ziua Naţională a României la Oslo, Norvegia

with Niciun comentariu

Duminică, 30 Noiembrie 2008, de sărbătoarea Sfântului Apostol Andrei, ocrotitorul României, Prea Sfinţitul Părinte Dr. Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, cu Părintele Paroh Marius – Alin Şeican, a săvârşit Dumnezeiasca Liturghie în Parohia Ortodoxă Română ˝Învierea Domnului˝  şi ˝Sfinţii Mucenici Ioan Valahul şi Halvard Norvegianul˝ din Oslo.

După Liturghie, s-a oficiat slujba Te Deumu-lui cu prilejul sărbătoririi a 90 de ani de la Marea Unire. Prea Sfinţitul Părinte Macarie a vorbit celor prezenţi despre semnificaţia acestui mare moment din istoria poporului român.

La slujbă, alături de numeroşi credincioşi, a participat şi Excelenţa Sa Domnul Cristian Istrate, Ambasadaorul României în Regatul Norvegiei.

Marţi, 2 Decembrie, Prea Sfinţitul Părinte Macarie a participat la recepţia oferită de Ambasada României în Oslo, cu ocazia Zilei Naţionle a României.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.