Manifestări dedicate satului românesc la Stockholm și Jönköping (Suedia), 3-5 octombrie 2019

with Niciun comentariu

În contextul Anului Omagial al satului românesc în Patriarhia Română, Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord organizează în orașele suedeze Stockholm și Jönköping, în zilele de 3-5 octombrie 2019, o serie de manifestări științifice, culturale și artistice la care sunt invitați să conferențieze preoți, profesori, istorici sau cercetători științifici din România și Țările Scandinave.

În contextul Anului Omagial al satului românesc în Patriarhia Română, Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord organizează în orașele suedeze Stockholm și Jönköping, în zilele de 3-5 octombrie 2019, o serie de manifestări științifice, culturale și artistice la care sunt invitați să conferențieze preoți, profesori, istorici sau cercetători științifici din România și Țările Scandinave.

În debutul manifestărilor, Joi 3 octombrie, începând cu ora 18.00, la sediul Institutului Cultural Român din capitala Regatului Suediei (adresa: Skeppsbron 20, 111 30 Stockholm) va avea loc vernisajul expoziției de artă fotografică „Chipul satului românesc”, un proiect al Agenției de Știri ,,Basilica” a Patriarhiei Române, ce reunește lucrările a 14 fotografi pasionați de tradițiile și valorile românești regăsite în zonele rurale ale țării noastre. 

În continuare, Vineri, 4 octombrie, în biserica Parohiei Ortodoxe Române din Jönköping (adresa: Ceciliavägen 20, 553 10 Jönköping), începând cu ora 18.00, se vor desfășura lucrările Simpozionului Internațional „Biserica Ortodoxă și comorile satului românesc: credință, limbă, tradiții”, unde vor fi susținute lucrările științifice, după cuvântul oficial de deschidere al evenimentului de către Preasfințitului Părinte Episcop Macarie, Episcopul Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord.

Ziua de Sâmbătă, 5 octombrie, va debuta, în biserica parohiala, cu Sfânta Liturghie Arhierească cu ocazia hramului. Slujba va fi oficiată de la ora 10.00 în sobor de arhierei, preoți și diaconi români, sârbi și suedezi. 

Expoziția „Chipul satului românesc” va putea fi admirată și în foaierul Bibliotecii orasului (adresa: Dag Hammarskjölds plats 1, 553 22 Jönköping), începând cu ora 15.30. Tot atunci, cei prezenți vor avea ocazia să ia parte la o serie de lansări de carte, mini-recitaluri de muzică clasică și folclorică și la un program artistic, al cărui invitat special este maestrul Grigorie Leșe (bilete: de la 14 ani-50Kr; 6-14 ani-20kr; copii sub 6 ani care vor folosi același scaun cu părinții – gratuit).

Mai multe detalii și programul complet al manifestărilor aici:

„Biserica Ortodoxă și comorile satului românesc: credință, limbă, tradiții”
Stockholm, Jönköping, 3-5 octombrie 2019

Program:

Joi, 3 octombrie

Institutului Cultural Român din capitala Regatului Suediei
(Skeppsbron 20, 111 30 Stockholm)
Ora. 18.00 – Vernisajul expoziției de artă fotografică „Chipul satului românesc”

Vineri, 4 octombrie

Biserica Parohiei Ortodoxe Române din Jönköping
(adresa: Ceciliavägen 20, 553 10 Jönköping)
18.00 – 20.30 Simpozionul cu participare internațională
„Biserica Ortodoxă și comorile satului românesc: credință, limbă, tradiții”

Sâmbătă, 5 octombrie

Biserica Parohiei Ortodoxe Române din Jönköping
(adresa: Ceciliavägen 20, 553 10 Jönköping)
10.00 Sfânta Liturghie Arhierească urmată de agapa creștină- restaurant Pallas Atena (Nygatan 18, 553 16 Jönköping)
15.00 vernisajul expoziției de artă fotografică „Chipul satului românesc” & Concert , Biblioteca Orasului (adresa: Dag Hammarskjölds plats 1, 553 22 Jönköping)
              15.15-15.25 Grupul de folclor ”Banatul” din Jönköping                                            15.25-15.40 ”Le Trio Baghdad”(muzica instrumentala orientala)
15.45-16.00 Grupul de folclor ”Banatul” din Jönköping
16.05-17.45 Recital Maestrul Grigore Leșe

Duminica, 6 Octombrie

Biserica Parohiei Ortodoxe Române din Jönköping (adresa: Ceciliavägen 20, 553 10 Jönköping)
10.00 Sfânta Liturghie Arhierească
12.30 Seminarul cu tema – Viața creștinului într-o lume secularizata

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.