PS Episcop Macarie: „Umplându-ne de Duhul Sfânt, vom deveni purtători de lumină, vom împrăștia întunericul care acoperă lumea”

with Niciun comentariu

În aceste zile Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord se află în vizită pastorală la românii din pardea de sud-vest a Suediei.

Cu acest prilej, în Sâmbăta din ajunul Rusaliilor, a pomenirii celor adormiți, 15 iunie 2019, ierarhul ortodox român a săvârșit Sfânta Liturghie și Slujba Parastasului în biserica parohială din orașul Borås iar în Duminica Rusaliilor, 16 iunie 2019, Părintele Episcop Macarie a săvârșit Sfânta Liturghie de hram cu Vecernia plecării genunchilor în biserica românească din Göteborg.

În cuvântul său de învățătură, vorbind despre semnificația Praznicului Pogorârii Sfântului Duh, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie a spus: „Hristos S-a înălțat și S-a pogorât peste noi, în chip de limbi de foc, Mângăietorul, Duhul Adevărului, Cel Care curăță și înnoiește firea. Hristos S-a înălțat, însă S-a pogorât Duhul Său Preasfânt peste noi, Care ne înalță la demnitatea de casnici ai lui Dumnezeu, frați ai Fiului, fii ai Tatălui ceresc. Umplându-ne de Duhul Sfânt, vom deveni purtători de lumină, vom împrăștia întunericul care acoperă lumea. Prin mărturisirea, prin viața noastră îl vom face cunoscut pe Dumnezeu oamenilor, vom rămâne vii întru Domnul, torțe aprinse de focul harului dumnezeiesc”

După ce s-au împărtășit cu Sfintele Taine, copilașii au primit mai multe daruri din partea Preasfințitului Macarie iar credincioșilor li s-au au oferit iconițe. Toți cei prezenți la slujbă, s-au închinat Icoanei Maicii Domnului – Potirul Nesecat, icoană care se cinstește în biserica parohială din Göteborg.

Luni, 17 iunie 2019, la Praznicul Sfintei Treimi, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie a slujit Sfânta Liturghie de hram în biserica mănăstirii ortodoxe suedeze din Bredared.

La slujbă au participat, alături de obștea monahală, cârmuită de Arhim. Dorotei, starețul chinoviei, credincioși ortodocși de diferite naționalități: români, sârbi, ruși, suedezi, care au primit din partea Preasfințitului Părinte Macarie iconițe. Obștea monahală de la Bredared este formată din părinți suedezi convertiți la Ortodoxie care se ocupă, cu precădere, cu traducerea cărților de cult și de spiritualitate Ortodoxă în limba suedeză.

Please follow and like us:

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.