DUMNEZEU A SALVAT DE LA MOARTE PATRU OAMENI PE 30 SEPTEMBRIE 1893. LUI SĂ-I FIE MULȚUMIREA ȘI SLAVA! AMIN!

with Niciun comentariu

„DUMNEZEU A SALVAT DE LA MOARTE PATRU OAMENI PE 30 SEPTEMBRIE 1893. LUI SĂ-I FIE MULȚUMIREA ȘI SLAVA! AMIN!”

Dacă vă întrebați de unde provine doxologia de mai sus, iată povestea.

În drum spre bolnavii pe care i-am cercetat în aceste zile în Stockholm, am întâlnit pe cale unul din vestigiile Suediei creștine.
Este vorba despre crucea de piatră din cartierul Tyresö din Stockholm care dă mărturie despre o minune petrecută în sec. al XIX-lea. Caleașca în care marchizul suedez Claes Lagergren, împreuna cu soția sa și doi însoțitori se întorceau acasă era cât pe ce să se zdrobească, omorându-i pe călători, în urma galopului furios, de necontrolat, al cailor. Cu mare greutate și prin grija Preamilostivului Dumnezeu, toți cei din caleașcă s-au salvat miraculos, deși caleașca s-a făcut zob, lovindu-se de un stâlp. Crucea a rămas înfiptă până astăzi în acest loc, ca un semn al recunoștinței față de Dumnezeu, având inscripționat mesajul de mai sus.

Vedem cum Dumnezeu a salvat și salvează în continuare de la moarte dacă îi încredințăm viețile noaste. Acum, întorcându-mă de la Maslul pe care l-am săvârșit pentru o credincioasă bolnavă de cancer, am primit și vestea îmbucurătoare că fratele RADU-ADRIAN de la Tromsø, Norvegia, este bine în urma operației.

+Părintele Episcop Macarie

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.