Duminică, 25 iulie 2021, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Europei de Nord a săvârșit în incinta Muzeului Satului din Dumbrava Sibiului, Sfânta Liturghie cu Sfeștania inaugurării casei străbunicilor săi

with Niciun comentariu

Duminică, 25 iulie 2021, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Europei de Nord a săvârșit în incinta Muzeului Satului din Dumbrava Sibiului, Sfânta Liturghie cu Sfeștania inaugurării casei străbunicilor săi. Această gospodărie a străbunicilor săi Iustin și Marina din satul său natal Spermezeu, jud. Bistrița-Năsăud, Preasfințitul Macarie a donat-o muzeului etnografic din Sibiu. La evenimentul organizat de către directorul Ciprian Anghel Ștefan și colaboratorii săi, au fost prezenți și mulți credincioși de toate vârstele care au venit din Spermezeu, conduși de preotul lor paroh Simeon Ioan Buta.La finalul slujbei Preasfințitul Macarie i-a cununat pe tinerii Beniamin și Adela-Marcela.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.