Recepţie pentru Ziua Naţională la Oslo, Norvegia

with Niciun comentariu

Ieri, 2 Decembrie 2008, Preasfinţia Sa Dr. Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, a participat la sediul Ambasadei României din Oslo, la recepţia oferită de Excelenţa Sa Domnul Ambasador Cristian Istrate cu prilejul Zilei Naţionale a României. Prea Sfinţia Sa s-a întâlnit cu membri ai corpului diplomatic, oameni de cultură şi numeroşi români veniţi pentru acest eveniment din întreaga Norvegie.

În cursul zilei de ieri, Prea Sfinţitul Părinte Macarie împreună cu Excelenţa Sa Domnul Ambasador Cristian Istrate au avut o întrevedere cu o comisie formată din consilieri ai Primăriei din Oslo, în vederea concretizării demersurilor începute pentru concesionarea unui teren pe care să se construiască o biserică de lemn pentru comunitatea parohială ortodoxă românească din Oslo.

În discuţiile purtate, s-a amintit şi de proiectele iniţiate de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României şi Excelenţa Sa Domnul Oystein Hovdkinn, Ambasadorul Norvegiei în România şi Republica Moldova cu prilejul vizitei sale de prezentare din 26 Noiembrie 2008, la Reşedinţa Patriarhală din Bucureşti, privind promovarea bisericilor de lemn specifice nordului României, însă şi multor zone din Norvegia.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.