Noii comuniști continuă lucrarea celor vechi

with Niciun comentariu

Astăzi, când prăznuim un sfânt ierarh contemporan: Nectarie Taumaturgul de la Eghina, care a purtat în toată viața sa greaua cruce a calomnierii, gândurile și rugăciunile mele se îndreaptă către Părintele nostru Mitropolit Andrei Andreicuț al Clujului, asupra căruia s-a aruncat o nedreaptă și vicleană țesătură de minciuni legată de raporturile sale cu Securitatea, poliția politică a României comuniste.

Adevărul istoric și biografic a fost lămurit, cu ani în urmă, atât de Înaltpreasfințitul Andrei în cartea sa intitulată „S-au risipit făcătorii de basme. Amintiri care dor”, cât și de un verdict al CNSAS care arată că acesta nu a făcut poliție politică.

În fapt, calomniatorii de astăzi ai Mitropolitului Andrei Andreicuț sunt moștenitorii în spirit ai vechii Securități, la fel de dornici în a compromite moral persoanele care le sunt, din varii motive, incomode. 

Această nedreptate îi va fi socotită în cer Înaltului Andrei și mă rog Sfântului Ierarh Nectarie de la Eghina, ocrotitorul celor calomniați și defăimați, să-l întărească în slujirea misionară pentru mântuire.  

+Episcopul Macarie Drăgoi al Episcopiei Europei de Nord  
9 noiembrie 2021

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.