Sărbătorirea hramului parohiei ortodoxe române din orașul Roskilde, Danemarca

with Niciun comentariu

În Duminica întâi după Rusalii,19 iunie 2011, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord a săvârșit SfântaLiturghie împreună cu părintele paroh Mihai Marius Hornicar și cu părintele ieromonah Avraam Gînju în parohia ortodoxă română din orașul Roskilde, Danemarca, cu prilejul sărbătoririi hramului. După binecuvântarea prinoaselor și slujba pomenirii celor adormiți, a fost organizată agapa frățească.

La slujbă a participat și pastorul luteran Michael Ravnhold Westh care a transmis un mesaj din partea Episcopului deRoskilde, Peter Fischer-Møller și a comunității luterane, prin bunăvoința cărora s-a oferit biserica în care parohia ortodoxă română din Roskilde își desfășoară activitatea misionară și pastorală.

Imagini de la acest eveniment puteți găsi aici.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.