Sărbătorirea Sfântului Rege Martir Olav la Trondheim, Norvegia

with Niciun comentariu

Preasfinţitul Părinte Macarie Drăgoi, Episcopul românilor din Europa de Nord, a participat în perioada 26-30 iulie a.c. la manifestările din oraşul Trondheim, Norvegia, cu ocazia sărbătoririi Sfântului Rege Martir Olav (995-1030), creştinătorul Norvegiei.

În zilele de 26-28 iulie a.c. s-au desfăşurat lucrările Simpozioului internaţional cu tema: „Locurile sfinte-zone pentru conflict sau pentru dialog?” la care au participat reprezentanţi ai Bisericilor Orodoxă, Catolică, Armeană şi Protestantă, precum şi ai comunităţilor iudaică şi musulmană. Biserica Ortodoxă a fost reprezentată de: Preasfinţitul Atenagoras, Episcop de Sinope, (Patriarhia de Constantinopol), Preasfinţitul Teodosie, Episcop de Decani, Kosovo, (Patriarhia Serbiei), Preasfinţitul Macarie, Episcopul Europei de Nord, (Patriarhia Română) şi de Prof. Univ. Ivan Zhelev Dimitrov (Patriarhia Bulgariei).

Miercuri, 29 iulie, de Sărbătoarea Sfântului Rege Martir Olav, Preasfinţitul Părinte Macarie a slujit Dumnezeiasca Liturghie în biserica luterană care găzduieşte cele două parohii ortodoxe din Trondheim, cea română şi cea rusă, Sfântul Olav fiind şi patronul celor două parohii. Parohia ortodoxă română îi are ca ocrotitori şi pe Sfinţii Voievozi Stefan cel Mare şi Neagoe Basarab. La slujba hramului, alături de credincioşii români, ruşi şi norvegieni, au asistat şi Preasfinţiţii Episcopi Atenagoras de Sinope şi Teodosie de Decani.

Joi, 30 iulie, Preasfinţiţii Episcopi Atenagoras de Sinope şi Macarie al Europei de Nord s-au întâlnit la Centrul de pelerinaj din Trondheim cu grupurile de pelerini şi au săvârşit o rugăciune la izvorul Sfântului Olav, unul dintre locurile de primenire duhovnicească din apropierea catedralei Nidaros, unde s-au păstrat moaştele Sfântului Olav.

Please follow and like us:

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.