Vernisajul expoziţiei de icoane pe sticlă la Stockholm, cu tema „Prezenţa Sfinţilor Capadocieni în iconografia populară”

with Niciun comentariu

Luni, 5 octombrie 2009, ora 18.30, a avut loc la galeria Institutului Cultural Român de la Stockholm vernisajul expoziţiei de icoane pe sticlă Prezenţa Sfinţilor Capadocieni în iconografia populară. Expoziţia a fost organizată de Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord şi Ambasada României în Regatul Suediei, cu sprijinul Institutului Cultural Român de la Stockholm. Evenimentul din capitala Suediei se înscrie în cadrul manifestărilor dedicate Sfinţilor Capadocieni, cinstiţi în anul 2009  în mod deosebit în Patriarhia Română, anul 2009 fiind proclamat de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, Anul omagial-comemorativ al Sfântului Vasile cel Mare şi al tuturor Sfinţilor Capadocieni. Icoanele au fost realizate de pictoriţele Teodora Simona Roşca, Cornelia Giurgiuman şi Niculina Albu din Cluj-Napoca după modele din vechile şcoli transilvane de icoane pe sticlă.

La începutul vernisajului, după întâmpinarea făcută de Domnul Dan Shafran, Directorul Institutului Cultural Român din Stockholm, am dat citire mesajului de binecuvântare transmis de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, care a adus multă bucurie în sufletele noastre. Mai apoi Preasfinţitul Părinte Macarie, Episcopul Europei de Nord, a mulţumit tuturor celor care s-au implicat în această manifestare culturală şi duhovnicească. Printre cei prezenți au  vorbit Înalt Preasfinţitul Părinte  Andrei, Arhiepiscopul Alba-Iuliei, Părintele Jan Nicolae de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Alba-Iulia, Excelenţa Sa Doamna Răduţa Matache, Ambasadorul României în Regatul Suediei şi pictoriţa Teodora Simona Roşca.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.