Rugăciune înaintea icoanei Maicii Domnului „Eu sunt cu voi și nimeni împotriva voastră” de la Centrul Episcopal din Stockholm (a Episcopului Macarie Drăgoi)

with Niciun comentariu

Preacurată Fecioară, tu ești nădejdea noastră, a dreptmăritorilor creștini din țările nordice. Departe de țară și de părinții noștri, te găsim pe tine singurul nostru sprijin și adăpost. Știm că tu, ca o Maică iubitoare, cauți cu milostivire la rugăciunile celor care vin înaintea icoanei tale din Stockholm. Știm și mărturisim că ai lucrat minuni printre noi, legiuind cele care erau nelegiuite, dăruind bucuria nașterii de prunci, vindecând boli, alinând dureri. Maica Domnului, venim înaintea ta cu grăbire, știindu-te pe tine grabnic ascultătoare, mângâietoare milosârdă și apărătoare a celor păcătoși care cu umilință se roagă înaintea icoanei tale. Ajută-ne, scoate-ne din ispitele care ne copleșesc. Apără-ne de prigonirile cumpliților noștri vrăjmași. Vindecă sufletele noastre rănite cu patimile cele grele și urâte. Luminează-ne pe noi în toată vremea, ca să nu ne abatem de la calea mântuirii. Sufletele noastre sunt îngreunate de tristețe, iar grijile cele multe ne-au întunecat și ne zbatem în deznădejde. Tu știi frământarea inimilor noastre. Tu vezi durerea care ne cuprinde. Alt ajutor afară de tine nu avem. Faptele noastre nu ne ajută. Nu avem pricepere, nici pocăință îndeajuns, încât să ne facem vrednici de mila Fiului Tău și Dumnezeului nostru. Dar mai știm, Preacurată, că tu cauți la sufletele celor ce vin înaintea ta cu nădejde și te roagă cu lacrimi: izbăvește-ne din ispite, scapă-ne din cursele vrăjmașilor, apără-ne de năpaste și primejdii! De aceea, alergăm la tine cu osârdie, căci tu, Maica Dumnezeului nostru, ai făgăduit să fii cu noi și nimeni să nu stea împotriva noastră!

Iartă-ne pentru netrebnicia noastră. Fie-ți milă de viețile noastre și nu ne lăsa să ne pierdem din turma Fiului Tău. Hrănește sufletele noastre cu dulceața pocăinței trezitoare. Întărește-ne în credință. Fă-ne tari în ispite. Fă-ne credincioși, până la moarte, Fiului Tău. Suntem departe de casele noastre, de țara noastră, de bisericile și mănăstirile noastre. Dar, mai știm, Preacurată, că tu ești cu noi și atunci nimeni nu va sta împotriva noastră! Mai știm, Preacurată, că tu ești pentru noi casă, biserică și mănăstire. Pentru aceea, venim înaintea ta și ne rugăm ție, caută, ajută și întărește păstorii duhovnicești, viețuitorii din cinul monahal și dreptmăritorii creștini care-ți slujesc ție în îndepărtatele ținuturi scandinave. Întărește obștile noastre creștinești. Apără familiile noastre. Episcopia noastră o întărește și dă-i lungime de zile întru mărturia adevărului. Tu ești cea care pe cei căzuți îi ridici, pe cei slabi îi întărești, pe bolnavi îi vindeci, de vrăjmașii văzuți și nevăzuți izbăvești, pe cei slabi în credință îi înțelepțești, celor mâhniți le dai tărie să creadă în puterea plină de har a sfintelor tale icoane, învățându-i cu inima și buzele pline de mulțumire și de umilință să-ți cânte ție: Bucură-Te, Maica noastră cerească, care, prin cuvintele Tale: „Eu sunt cu voi și nimeni împotriva voastră”, dăruiești putere plină de har sufletelor noastre! Amin.

Troparul, glasul 1

Preasfântă Fecioară, Maica lui Dumnezeu, caută din cer și ne ocrotește, iar prin sfântă icoana ta, așezată în biserica dreptmăritorilor creștini din Stockholm, ne încredințează că tu ești cu noi și nimeni să nu stea împotriva noastră.

Condacul, glasul 8

Celei alese dintre toate neamurile, Stăpânei lumii, Fecioarei Născătoare de Dumnezeu, să-i aducem daruri de laude, că și acum, precum mai înainte, pe cei căzuți îi ridici, pe cei slabi îi întărești, pe bolnavi îi vindeci, de vrăjmașii văzuți și nevăzuți izbăvești, pe cei slabi în credință îi înțelepțești, celor mâhniți le dai tărie să creadă în puterea plină de har a sfintelor Tale icoane, învățându-i cu inima și buzele pline de mulțumire și de umilință să-Ți cânte Ție: Bucură-Te, Maica noastră cerească, care prin cuvintele Tale: „Eu sunt cu voi și nimeni împotriva voastră”, dăruiești putere plină de har sufletelor noastre!

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.