Rugăciune către Sfântul Mare Mucenic Mina, pentru izbăvirea din nedreptăți, alcătuită și rostită de PS Părinte Episcop Macarie, la slujba Privegherii și a Sfintei Liturghii de la Paraclisul Centrului Episcopal din Stockholm, 11 noiembrie 2019

with Niciun comentariu

Sfinte Mare Mucenice Mina, râvna credinței în Hristos te-a împins, în zilele de demult ale împăratului Dioclețian, prigonitorul de creștini, să mărturisești cu prețul propriei tale vieți spre mântuirea multora și spre dobândirea cununii muceniciei. Pentru aceasta, cu bucurie te lăudăm și îți mulțumim, ca unul care ești grabnic ascultător al rugăciunilor celor aflați în tot felul de nevoi, strâmtorări și necazuri. Scut nevăzut care ocrotește pe cei slabi fiind, la tine alergăm cu nădejde, pentru a cere mijlocirea ta către Hristos.
Rugămu-ne ție, Sfinte Mare Mucenice Mina, ia aminte la noi, păcătoșii, și la robii aceștia (N), care sunt păgubiți, nedreptățiți și primejduiți și scapă-i pe ei, așa cum ai scăpat nenumărați semeni din cumplite tâlhării, siluiri, ucideri sau năpaste. Căci știm că, așa cum te-ai zorit a-ți vărsa sângele pentru Hristos, așa te zorești să scoți din primejdie pe oricine se roagă cu credință ție. Și mai știm că nu treci cu vederea pe nimeni din cei care se închină la sfântă icoana ta și care cinstesc cu evlavie sfintele tale moaște. Așa, Sfinte Mare Mucenice Mina, primește această puțină rugăciune și cererile noastre le împlinește, spre slava lui Dumnezeu. Amin.

Notă:
Sfântul Mare Mucenic Mina, din Egipt, a fost martirizat în anul 304, fiind sărbătorit la 11 noiembrie. Capul său se cinstește în Basilica San Pietro de la Vatican, o mână a sa se află în biserica Santissima Trinita din Veneția, iar fragmente din moaștele sale se cinstesc și în biserica Sfântul Mina – Vergului din București. Icoana Sfântului Mare Mucenic Mina, făcătoare de minuni, se cinstește în Paraclisul de la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, din Stockholm.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.