Românii din Scandinavia, în pelerinaj la mănăstirile de acasă

with Niciun comentariu

În fiecare an, Centrul de pelerinaj ‘Sfântul Antipa de la Calapodeşti’ al Episcopiei Europei de Nord organizează un pelerinaj care se înscrie în tematica propusă de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române pentru omagierea unor evenimente importante din istoria Bisericii noastre sau pentru intensificarea activităţilor impuse de necesităţile pastorale actuale. Anul acesta, 40 de credincioşi şi şase preoţi din Episcopia Europei de Nord, însoţiţi de Preasfinţitul Episcop Macarie, participă în perioada 17 – 26 septembrie la un pelerinaj în România cu tematica ‘Familia creştină’, informează „Ziarul Lumina”. Pelerinajul are ca scop redescoperirea de către credincioşii români din ţările scandinave – Suedia, Norvegia şi Danemarca, a valorilor profunde ale familiei creştine prin rugăciune şi convorbiri duhovniceşti cu ierarhi români şi cu duhovnici de la cele mai vestite mănăstiri româneşti.

Pelerinajul începe de astăzi cu vizitarea mănăstirilor din apropierea Bucureştiului, după care va continua în Dobrogea, Galaţi, Moldova, Bucovina şi Transilvania. Anul viitor, fiind Anul omagial al Sfântului Maslu şi al îngrijirii bolnavilor, Episcopia Europei de Nord organizează un pelerinaj în Grecia, la sfinţii taumaturgi Spiridon, Nectarie, Patapie şi Ioan Rusul.

www.basilica.ro

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.