Sfinții Martiri Brâncoveni sărbătoriți la Stockholm. 16.08.2010

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord a săvârșit astăzi, 16 august 2010, Dumnezeiasca Liturghie la paraclisul Centrului eparhial din Stockholm cu prilejul sărbătoririi Sfinților Martiri Brâncoveni. Sfinții Brâncoveni sunt ocrotitorii Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord împreună cu Sfântul Apostol Andrei și cu Sfinții Voievozi Români Ștefan cel Mare și Neagoe Basarab.

În cuvântul de învăţătură rostit credincioșilor la Sfânta Liturghie, Preasfinţitul Părinte Episcop Macarie s-a referit la jertfa şi pilda vieţii Sfinților Martiri Brâncoveni și la legăturile pe care le-a avut Voievodul Martir Constantin Brâncoveanu cu Carol al XII-lea, regele Suediei.

În urma luptei de la Poltava din anul 1709, suedezii au fost înfrânți de ruși, iar Carol al XII-lea s-a refugiat cu armata pe vechiul pământ românesc al Moldovei, lângă zidurile cetății Tighinei sau Bender, unde a stat  trei ani și jumătate (1709-1713). În această perioadă, Sfântul Constantin Brâncoveanu a găzduit la București mai mulți soldați suedezi cu ajutorul cărora s-au început lucrările la turnul clopotniță al bisericii Colțea din București, dărâmat în anul 1888.

În stema Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord Sfântul Apostol Andrei, Ocrotitorul României, este încadrat la dreapta de Sfântul Voievod Ştefan cel Mare, având în mână sabia, iar la stânga de Sfântul Voievod Martir Constantin Brâncoveanu, care ţine în mână Sfânta Cruce. Datorită faptului că Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord îşi desfăşoară misiunea în ţări monarhice unde este frecventă cinstirea Sfinţilor Regi, creştinători ai Scandinaviei, şi pe această cale, sunt cunoscuţi Sfinţii noştri Domnitori, Apărători şi Mărturisitori ai credinţei ortodoxe.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.