PS Episcop Macarie al Europei de Nord a vizitat românii din oraşele daneze Odense, Herning şi Aarhus

with Niciun comentariu

Românii din oraşele daneze Odense, Aarhus şi Herning au primit, în perioada 14-17 octombrie a.c., vizita Preasfinţitului Macarie, Episcopul Europei de Nord. „Cu ajutorul Milostivului Dumnezeu am reuşit să vizitez în aceste zile comunităţile noastre parohiale din centrul şi nordul Danemarcei, din oraşele Odense, Herning-Ikast şi Aarhus. La Odense, sâmbătă, 15 octombrie, am slujit Sfânta Liturghie şi l-am sărbătorit cu anticipaţie pe ocrotitorul acestei comunităţi euharistice, Sfântul Cuvios Dimitrie cel Nou. Sâmbăta seara, împreună cu preoţii noştri slujitori, am săvârşit Taina Sfântului Maslu în parohia noastră din Herning-Ikast, pregătindu-ne duhovniceşte pentru anul viitor, care va fi proclamat de Sfântul Sinod „Anul Sfântului Maslu şi al îngrijirii bolnavilor”. Duminică, am sărbătorit hramul parohiei româneşti din Aarhus şi am cerut ocrotirea Sfintei Cuvioase Parascheva. Am fost înconjuraţi în cele trei parohii de un număr mare de tineri, majoritatea studenţi, care învaţă la universităţile daneze din Odense şi peninsula Iutlanda. Mă bucur că aceştia, fiind foarte activi în Centrul de tineret „Sfântul Ştefan cel Mare”, îi dinamizează şi pe tinerii noştri care s-au născut sau au plecat din România de mici şi care în Biserică îşi cultivă credinţa străbună şi identitatea românească”, a declarat Preasfinţitul Episcop Macarie pentru Ziarul Lumina. În cadrul întâlnirii de la Aarhus s-a stabilit ca Adunarea generală a tinerilor din Centrul de tineret „Sfântul Ştefan cel Mare” al Episcopiei Europei de Nord să fie organizată anul viitor în nordul Danemarcei.

Imagini de la aceste evenimente puteţi găsi aici, aici şi aici.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.