Conferinţa profesorilor de limba română din Scandinavia, 14-15.05.2010

with Niciun comentariu

În perioada 14-15 mai 2010, în oraşul Eskilstuna din Suedia se desfăşoară prima ediţie a Conferinţei Cadrelor Didactice de Limba şi Literatura Română din Scandinavia, cu tema: „Învăţământul românesc în context european”.

La conferinţă participă cadre didactice de limba română din învăţământul preuniversitar (educatori, învăţători, institutori, profesori), persoane oficiale din învăţământul suedez, reprezentanţi ai Ambasadei României în Regatul Suediei şi membri ai diasporei române. Conferinţa facilitează realizarea unei colaborări între cadrele didactice din Suedia, Norvegia şi România, fiind o importantă oportunitate de acces la informaţii de specialitate.

La deschiderea conferinţei au rostit alocuţiuni doamna Răduţa Matache, Ambasadorul României în Regatul Suediei şi Preasfinţitul Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, care a transmis şi mesajul de binecuvântare din partea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române. Alocuţiunea Preasfinţitului Părinte Episcop Macarie a avut ca temă: „Limba română, matcă a spiritualităţii româneşti în cult şi cultură”.

Vor avea, de asemenea, intervenţii, conducătorul proiectului „Limba Maternă” din Suedia, domnul Mats Wennerholm, directorul Departamentului pentru Unitatea Multiculturală a Limbii Materne din oraşul Eskilstuna, domana Lena Hallander, scriitorul de origine română, domnul George Cristea, lectorul de limba română de la Universitatea din Trondheim, Norvegia, domnul Lucian Bâgiu şi doamna Sanda Făgărăşan, în calitate de principal organizator al conferinţei.

Imagini de la acest eveniment puteţi găsi aici.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.