Episcopul românilor din Europa de Nord, Macarie Drăgoi, a vorbit despre Maica Domnului în Matteus Kyrka

with Niciun comentariu

Sâmbătă 9 mai a.c. în Sankt Matteus Kyrka din Stockholm, Preasfinţitul Părinte Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, a susţinut o comunicare cu subiectul „Mariafromheten hos Basilios den store” („Maica Domnului în învăţătura Sfântului Vasile cel Mare”). Comunicarea se înscrie în şirul manifestărilor din zilele de 9 şi 10 mai a.c. organizate de către Asociaţia Sfinţii Alban şi Sergius.

Preasfinţitul Episcop Macarie în comunicarea sa s-a referit la Maica Domnului în învăţătura Sfătului Vasile cel Mare (+379), sfânt capadocian pe care Biserica Ortodoxă Română îl comemorează în mod deosebit anul acesta când se împlinesc 1630 de ani de la trecerea sa la cele veşnice. Episcopul Macarie a amintit în cuvântarea sa şi de deschiderea bisericii luterane spre icoanele bizantine, iar în acest sens a remarcat prezenţa în S:t Matteus Kyrka a unei frumoase icoane a Maicii Domnului, lucrată în atelierele Manastirii Sihăstria din Moldova, România.

Totodată, Episcopul Macarie a transmis celor prezenţi mesajul de binecuvântare din partea Prefericirii Sale Daniel, Patriarhul României, şi a mulţumit preoţilor şi credincioşilor de la S:t Matteus Kyrka pentru găzduirea în S:t Matteus Kyrka a Parohiei Ortodoxe Române „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Stockholm, prima parohie românească din nordul Europei, înfiinţată în anul 1971. Episcopul Macarie a fost însoţit la acest eveniment de Părintele Teodor Doroftei, parohul Parohiei Ortodoxe Române „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.