Praznicul Tăierii Capului Sfântului Ioan Botezătorul la Parohia Ortodoxă Română Sfânta Treime și Sfântul Ioan Botezătorul din Stockholm, 29 august 2010

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie, duminică 29 august 2010, la Sărbătoarea Tăierii Capului Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul, în Parohia Ortodoxă Română Sfânta Treime și Sfântul Ioan Botezătorul din Stockholm, fiind sărbătorit ocrotitorul acestei comunități parohiale.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie s-a referit la mărturia și martiriul Înaintemergătorului și Botezătorului lui Hristos. Totodată, i-a îndemnat pe credincioși să ceară rugăciunea și ocrotirea Prietenului Mirelui, care mijlocește înaintea Dreptului Judecător pentru noi, împreună cu Maica Domnului, după cum se vede și în icoana care se numește Deisis, în care Mântuitorul este înfățișat pe tronul slavei, fiind încadrat de Maica Domnului și Sfântul Prooroc Ioan, în rugăciune stăruitoare de mijlocire.

După slujbă, comunitatea parohială a organizat agapa creștină cu tradiționalele mâncăruri de post.

Imagini de la acest eveniment puteţi găsi aici.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.