PS Părinte Episcop Macarie: „Ne temem că lumea va intra în carantină, însă ar trebui sa ne temem și mai mult să nu intrăm în carantină spirituală”

with Niciun comentariu

În prima duminică a Postului Mare, Duminica Ortodoxiei, 8 martie 2020, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Episcopiei Europei de Nord s-a aflat în parohia românească din Copenhaga. Ierarhul român a săvârșit Sfânta Liturghie împreună cu un sobor de preoți și diaconi și a citit, după Evanghelie, pastorala Sfântului Sinod.

După slujbă, credincioșii s-au închinat la icoana Maicii Domnului-Arătătoarea Căii, așezată în biserica românească din capitala daneză, venerând și icoana relicvar a Sfântului Sfințit Mucenic Haralambie, izbăvitorul celor afectați de molime și epidemii.

Cu acest prilej, Preasfințitul Macarie a rostit un cuvânt de încurajare pentru toți cei prezenți, spunând: „Este o mare binecuvântare și bucurie pentru noi toți să îl avem în mijlocul nostru pe Sfântul Sfințit Mucenic Haralambie, a cărui icoană relicvar am adus-o spre închinare. După cum cunoașteți, Sfântul Sfințit Mucenic Haralambie ocrotește comunitatea noastră euharistică din orașul suedez Kalmar iar această icoană relicvar am așteptat-o să sosească din țară cu ocazia prăznuirii hramului parohiei, însă a venit tocmai în aceste vremuri de încercare și de cernere, când avem nevoie de rugăciunea și ocrotirea Sfântului Haralambie  – cel ce este prin excelență ocrotitorul tuturor atunci când molimele sau epidemiile se abat asupra noastră. Sfântul Mucenic Haralambie este supranumit „apărătorul celor care se află în boală și neputință și a celor înfometați”. A ocrotit oamenii atunci când ciuma a făcut ravagii în lume, de aceea el este mai tare decât ciuma, decât orice epidemie. Iar acum când corona-virusul s-a abătut asupra noastră, trecând oamenii prin atâtea încercări, iată, îi cerem mijlocirea sfântului mucenic. Am purtat icoana sa relicvar în parohiile noastre din nordul Danemarcei, acum am ajuns în Copenhaga și o voi duce mai departe de-a lungul și de-a latul episcopiei noastre. M-am bucurat nespus când Sfântul Mucenic Haralambie, împreuna cu alți sfinți, au mijlocit în mod deosebit pentru un copil grav bolnav care duminica trecută se afla în neputință, fiind internat într-unul din spitalele din nordul Danemarcei. Mama sa a rămas împreună cu copilașul în spital iar tatăl a venit la Sfânta Liturghie. L-am pomenit toată săptămâna. Și mare bucurie am simțit vineri seara, la Taina Sfântului Maslu, când l-am văzut pe cel mic pe picioarele sale, întrămat și însănătoșit, alături de bunii și credincioșii săi părinți. Am lăcrimat de bucurie când l-am văzut pe micuțul Iustin plin de putere și entuziasm, mulțumind Preamilostivului Dumnezeu că l-a scos din neputință. Sfântul Haralambie ne ocrotește și ne ajută, de aceea e o mare binecuvântare să ne închinăm, acum, la finalul Liturghiei, fragmentului din moaștele sale încorporat în icoana relicvar. De acum înainte, icoana se va păstra la Centrul Episcopal din Stockholm și îi vom cere în continuare ajutorul și ocrotirea și tămăduirea de toate bolile sufletești și trupești.

Preaiubiții mei, ne temem de coronavirus, însă ar trebui să ne temem și mai mult de „virușii” păcatelor și fărădelegilor. Ne temem că lumea va intra în carantină, însă ar trebui sa ne temem și mai mult să nu intrăm în „carantină” spirituală. Desigur, respectăm cu strictețe normele și regulile ce se impun pentru igiena sanitară, însă trebuie să păstrăm și rânduielile în biserică pentru „igiena” duhovnicească. Așa este, închiderea bisericilor e o idee nerușinată și vicleană. În vremuri de încercare trebuie să strângem rândurile, să ne întărim și mai mult în credință, să fim alături unii de alții, purtându-ne poverile întru legătura dragostei. Să punem început bun. Epidemia și alte încercări sunt prilejuri de pocăință, de întărire în credință, de strângere a rândurilor, prilejuri în care să ne umplem și mai mult de Hristos și să ne împărtășim deplin cu El din potirul Vieții. Fiindcă așa cum ne încredințează Sfinții Părinți, Euharistia este medicamentul nemuririi.

Orice s-ar întâmpla cu noi, suntem împreună în Hristos și în Biserică, iar noi păstorii vă suntem alături, încurajându-vă. Vă slujim și vă  încurajăm și nu vă abandonăm! După modelul Bunului Păstor Care își pune viața pentru oile sale cuvântătoare și noi păstorii care vă slujim și vă iubim atât de mult, vă suntem alături și ne punem sufletul, ne punem viața pentru dumneavoastră în aceste locuri îndepărtate. Nu trebuie să ne descurajăm! Să mergem cu credință înainte fiindcă diavolul dezbinătorul dorește să ne îndepărteze de Dumnezeu și să ne lipsească de El, să ne despartă de comuniunea sfinților și a Bisericii. Să nu fie asta! Să stăm bine, să stăm cu frică, și cu cutremur și să înmulțim rugăciunea. De aceea vă recomand să citiți în fiecare zi, pe lângă Pslamii lui David din Psaltire și Acatistul către Preadulcele Iisus pentru vindecare de boală. Acest acatist l-am trecut în noua carte de rugăciuni a Episcopiei Europei de Nord. Vă mărturisesc cu sinceritate că i-am îndemnat și pe părinții copilașului bolnav să citească din aceeași carte de rugăciuni a Episcopiei noastre, Canonul de rugăciune pentru vindecarea copilului bolnav și l-au citit cu multă credință, cu multă osârdie și iată, copilașul s-a făcut bine. Așadar, preaiubiții mei, credința pe toate le trece și le învinge! Însă pe lângă credință trebuie să avem și dragoste și nădejde. Celui ce crede toate îi sunt cu putință, celui ce iubește toate i se limpezesc, fiindcă, iată, trăim în aceste vremuri ale cernerii și dezbinării, în care dragostea dintre noi începe să se răcească. Să nu se întâmple acest lucru! Să ne iubim unii pe alții ca într-un gând să Îl mărturisim pe Hristos bucuria, pacea și mântuirea sufletelor noastre, Cel ce este Doctorul trupurilor și al sufletelor noastre.”

Tot în aceasta zi a fost lansată la editura Felicitas a Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord prima lucrare din colecția catehetic-misionară „Apa cea vie a Ortodoxiei”, intitulată „Prietenii Unicului Mijlocitor. Ce ne spune Biblia despre mijlocirea Sfinților?”, broșura fiind redactată de către protoiereul Octavian-Horațiu Mureșan și oferă cititorilor câteva unelte prețioase în argumentarea biblică a cinstirii sfinților în Biserica Ortodoxă. Versiunea electronica a lucrării poate fi consultată pe site-ul: cateheze.episcopiascandinavia.se

Copilașii, după ce s-au împărtășit cu Sfintele Taine, au primit mai multe daruri din partea Părintelui Episcop Macarie iar credincioasele din comunitate au primit flori.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.