Pelerini români din Scandinavia în localitatea Spermezeu, judeţul Bistriţa Năsăud

with Niciun comentariu

Pelerini români din Scandinavia, alături de Preasfinţitul Părinte Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord au fost prezenţi în această duminică în localitatea Spermezeu, judeţul Bistriţa Năsăud, informează TRINITAS TV. Cu acest prilej, Preasfinţia Sa a oficiat Sfânta Liturghie în localitatea natală.

Cu această ocazie, Preasfinţitul Părinte Macarie a spus: „Am oficiat Sfânta Liturghie în satul meu natal, unde, împreună cu pelerinii din ţările Scandinave, ne-am întărit duhovniceşte la Sfânta Liturghie şi ne-am primenit pe aceste minunate meleaguri de la poalele munţilor Ţibleş. Părintele paroh Ioan Simeon Buta împreună cu enoriaşii din Spermezeu au dăruit Episcopiei noastre Ortodoxe Române a Europei de Nord câteva costume tradiţionale năsăudene pe care credincioşii noştri din ţările Scandinave o să le poată îmbrăca cu bucurie la sărbătorile Bisericii şi României, împărtăşind astfel şi celor din nordul Europei frumuseţea şi profunzimea spiritualităţii şi identităţii noastre româneşti”.

Preasfinţitul Părinte Episcop Macarie a primit pentru cei aflaţi departe de ţară, din partea parohiei, mai multe costume populare.

www.basilica.ro

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.