Prăznuirea Botezului Domnului în capitala Suediei, la malul Mării Baltice

with Niciun comentariu

La prăznuirea Botezului Domnului, vineri, 6 ianuarie 2023, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie Arhierească cu Sfințirea mare a apei în biserica parohială ”Sfânta Treime și Sfântul Ioan Botezătorul” din Stockholm, cartierul Tungelsta.

Dupa Liturghie, ierarhul, slujitorii altarului și credincioșii s-au îndreptat în procesiune spre arhipelagul Stockholmului, unde la Marea Baltică, Preasfințitul Macarie a aruncat Sfânta Cruce în apele Nordului. Nouă tineri înotători s-au aruncat în apa rece, fiind recuperată de unul dintre ei. Episcopul a oferit tuturor celor care s-au cufundat în ape câte un pachet cu daruri și i-a binecuvântat pe toți cei ajunși la țărmul Mării Baltice cu Aghiasma Mare. Ierarhul a spus: „Mulțumim Domnului că toți cei prezenți și în acest an la procesiunea de Bobotează nu au fost descurajați nici de nămeți, nici de ninsoare, nici de viscol, nici de gerul meteorologic și nici de gerul lăuntric al Scandinaviei!”

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.