Manifestări duhovnicești în Stockholm și Copenhaga, 22-24 noiembrie 2019 – cinstirea moaștelor Sfintei Mironosițe Maria Magdalena și concerte de colinde

with Niciun comentariu

Clerul și credincioșii din Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord vor avea ocazia să cinstească, începând cu 22 noiembrie 2019, moaștele Sfintei Mironosițe și întocmai cu Apostolii Maria Magdalena, aduse în Scandinavia, de către Preasfințitul Părinte Episcop Galaction de la Mănăstirea Pantocrator din Episcopia Alexandriei și Teleormanului.

Programul complet al manifestărilor duhovnicești este următorul:

Vineri, 22 noiembrie 2019

Începând cu ora 18.00, se va oficia Taina Sfântului Maslu de către Preasfințiții Părinți Episcopi Galaction al Alexandriei și Teleormanului și Macarie al Europei de Nord, înconjurați de un sobor de preoți și diaconi, și cinstirea moaștelor Sfintei Mironosițe cea întocmai cu Apostolii, Maria Magdalena, la Paraclisul Centrului Episcopal din Stockholm, Suedia (Hässlingbyvägen 7, 137 95 Österhaninge).

Sâmbătă, 23 noiembrie 2019

Începând cu ora 9.00, se va oficia Sfânta Liturghie arhierească și se vor cinsti moaștele Sfintei Mironosițe, întocmai cu Apostolii, Maria Magdalena, la Paraclisul Centrului Episcopal din Stockholm, Suedia (Hässlingbyvägen 7, 137 95 Österhaninge).

Începând cu ora 18.00, va avea loc un recital extraordinar de colinde și imne specifice perioadei Crăciunului, susținut de grupul psaltic „Ethos” al Episcopiei Caransebeșului în biserica parohiei ortodoxe române din Copenhaga (adresa: Kollegievej 2, 2920 Charlottenlund, DK)

Duminică, 24 noiembrie 2019

Începând cu ora 10.00, se va oficia Sfânta Liturghie arhierească în biserica parohiei ortodoxe române din Copenhaga (adresa: Kollegievej 2, 2920 Charlottenlund, DK). Răspunsurile la Sfânta Liturghie vor fi oferite de către grupul psaltic „Ethos” al Episcopiei Caransebeșului, care va susține și un concert de colinde. Cei prezenți la Sfânta Liturghie vor avea ocazia să se închine moaștelor Sfintei Mironosițe, întocmai cu Apostolii, Maria Magdalena.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.