CAMPANIE UMANITARĂ PENTRU REFUGIAȚII DIN UCRAINA

with Niciun comentariu

Preacucernici părinți slujitori la Sfintele Altare din Episcopia noastră a Europei de Nord,

În aceste zile de adâncă frământare și nemaiîntâlnită tulburare în lume, rugăciunile noastre se îndreaptă spre Ucraina și spre întreaga umanitate ce va avea de suferit de pe urma acestui cumplit război. Zilele trecute am lansat un apel duhovnicesc la rugăciune și v-am îndemnat să ne rugăm pentru pacea și buna așezare a lumii, adăugând, în cadrul slujbelor, cererile speciale din Liturghier.

Purtând proaspătă în minte pericopa evanghelică din duminica ce a trecut despre Înfricoșătoarea Judecată (Matei 25, 31-46), vom organiza și noi o campanie umanitară pentru refugiații din Ucraina. Având experiența acțiunilor sociale din Postul Nașterii Domnului, pe care frățiile voastre le-ați gestionat exemplar, am și de această dată deplină încredere în posibilitatea de organizare a fiecărei parohii în parte și vă pun la inimă să luați legătura cu frații întru slujire din România, mai ales cu cei din eparhiile de la granița de nord și nord-est a țării și să îi întrebați în ce ar putea să constea ajutorul nostru. Eparhiile au afișat deja numerele speciale de cont disponibile pentru aceste acțiuni, coordonate pe care le putem folosi.

Vă îndemn să anunțați proiectul în această duminică și de la amvon, urmând ca el să se desfășoare pe întreg parcursul Postului Mare, astfel încât cei care optează pentru trimiterea de bunuri să aibă timp să se organizeze.

Vom face după Sfintele Paști și o dare de seamă la nivelul întregii noastre Episcopii.

Fie ca „Părintele îndurărilor şi Dumnezeul a toată mângâierea” să ne dăruiască o inimă înfrântă și smerită pentru a putea cuprinde în rugăciune și în faptă pe toți cei care suferă cumplit în aceste vremuri.

Vă binecuvântez în Hristos Domnul,

Al Vostru Frate și Părinte,

+Episcopul Macarie

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.