Rugăciunea către Mântuitorul Hristos a Sfântului Ignatie Briancianinov, rostită de către PS Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Europei de Nord în biserica parohială din Växjö, Suedia, după Liturghia de hram, La Praznicul Înălțării Sfintei Cruci, 14 septembrie 2019

with Niciun comentariu

Doamne, Tu îi cercetezi și îi primești pe cei păcătoși! Și îi înviezi pe cei morți! Și poruncești apelor mării și vânturilor cerului! Și cresc minunat grânele în mâinile Tale, aducându-ne roadă însutită – pâinea se seamănă, se seceră, se coace și se frânge la aceeași vreme, într-o singură clipă! Și flămânzești Tu, pentru ca să ne izbăvești pe noi de foame! Și însetezi Tu, ca să ne potolești nouă setea! Și călătorești prin țara izgonirii noastre, strâmtorându-Te pe Tine Însuți, ca să ne întorci nouă starea cerească cea plină de pace și dulceață pe care noi am pierdut-o! Tu verși sudorile Tale în Grădina Ghetsimani, pentru ca noi să încetăm a vărsa sudoarea noastră spre câștigarea pâinii și să ne învățăm a o vărsa întru rugăciunea pentru împărtășirea cu vrednicie cu Pâinea cea cerească.

Spinii cei blestemați, pe care i-a crescut pământul pentru noi, Tu i-ai primit pe capul Tău; Tu Ți-ai încununat și Ți-ai rănit cu spini creștetul Tău preasfânt! Noi ne-am lipsit de pomul vieții cel din Rai și de rodul său, care vestește nemurirea celor ce gustă dintru el, iar Tu, întinzându-Te pe lemnul Crucii, Te-ai făcut nouă rod ce dăruiește viață veșnică celor ce se împărtășesc cu Tine. Și rodul vieții, și pomul vieții s-au arătat pe pământ, pe tărâmul izgonirii noastre. Rodul acesta și pomul acesta covârșesc pe cele ale Raiului: acelea vesteau nemurirea, însă acestea vestesc nemurirea și îndumnezeirea. Tu, prin suferințele Tale, ai revărsat dulceață întru suferințele noastre. Noi lepădăm plăcerile cele pământești și alegem sorții suferinței numai ca să ne facem părtași îndulcirii Tale! Ea este precum o pregustare a vieții veșnice, cu mult mai dulce și mai de preț decât viața cea vremelnică!

Tu ai adormit cu somnul morții, care nu Te-a putut ține întru adormirea cea veșnică pe Tine, Dumnezeule! Tu ai înviat și ne-ai dăruit nouă deșteptarea din somnul acesta, din cumplitul somn al morții, dăruindu-ne fericita și slăvita Înviere! Tu ai înălțat la ceruri firea noastră cea preînnoită și ai așezat-o de-a dreapta Celui mai înainte de veci și dimpreună-vecuitor cu Tine, a Tatălui Tău! Doamne al nostru, dăruiește-ne nouă și pe pământ, și în ceruri să slavoslovim, să binecuvântăm și să lăudăm bunătatea Ta! Dăruiește-ne a vedea cu fața neacoperită înfricoșătoarea, neajunsa și minunata Ta slavă, a o vedea pururea, a ne închina Ție și a petrece fericit întru ea. Amin.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.