Duminica Ortodoxiei la Stockholm

with Niciun comentariu

Ieri, 8 martie 2009, de Duminica Ortodoxiei, Bisericile Ortodoxe surori din Stockholm s-au organizat pentru a prăznui printr-o Liturghie comună unitatea de credinţă. Slujba arhierească a fost oficiată în catedrala ortodoxă sârbă  „Sfântul Sava” din Stockholm de Preasfinţitul Dositei, Episcopul sârbilor din Scandinavia şi Marea Britanie şi de Preasfinţitul Macarie, Episcopul românilor din Europa de Nord, înconjuraţi de un sobor de preoţi şi numeroşi credincioşi ortodocşi din capitala Suediei.

Cu acest prilej, cei doi ierarhi şi-au exprimat nădejdea ca această manifestare duhovnicească de la Stockholm să fie un început a unei tradiţii de slujire comună, în fiecare an de Duminica Ortodoxiei.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.