Pelerinaj organizat de Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord la Locurile Sfinte, 18-28 septembrie 2010

with Niciun comentariu

În perioada 18-28 septembrie 2010 Centrul de pelerinaj Sfântul Antipa de la Calapodești al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord organizează un pelerinaj în Ţara Sfântă şi la Muntele Sinai. Grupul format din 100 de pelerini, preoți și credincioși din țările scandinave, este condus de Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord.

„Având experienţa plină de roade duhovniceşti şi pastorale în pelerinajul organizat anul trecut împreună cu preoţii şi credincioşii noştri din ţările scandinave, la Constantinopol şi în Capadocia, în Anul comemorativ-omagial al Sfântului Vasile cel Mare şi al celorlalţi Sfinţi capadocieni, în acest an binecuvântat de Dumnezeu de a fi proclamat de Sfântul Sinod la iniţiativa Preafericitului nostru Părinte Patriarh Daniel Anul omagial al Crezului ortodox şi al Autocefaliei româneşti am hotărât să organizăm acest pelerinaj în Ţara Sfântă. Acest pelerinaj ne va ajuta să ne întărim în credință și să ne împărtășim de harul Sfintelor Locuri unde Hristos a realizat mântuirea noastră” , a spus Preasfinţitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord la Radio Trinitas.

Pelerinajul se înscrie în cadrul manifestărilor duhovniceşti și pastorale dedicate Anului omagial al Crezului Ortodox și Autocefaliei românești în Patriarhia Română.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.