Dau slavă Preamilostivului Dumnezeu că a adăugat încă un an viețuirii mele pe acest pământ …

with Niciun comentariu

Dau slavă Preamilostivului Dumnezeu că a adăugat încă un an viețuirii mele pe acest pământ și nădăjduiesc, din toată inima, ca pentru rugăciunile voastre să fie aceasta spre adăugirea milei, iar nu a mustrării. Folosesc acest prilej pentru a aduce mare mulțămită tuturor celor care mi-au adresat urări pentru împlinirea vârstei de 42 de ani și transmit, totodată, un gând de pace, bucurie și binecuvântare pentru toți. Transmit, de asemenea, aceste minunate mărturii de primăvară sufletească, îmbrățișându-vă pe toți, de la mic la mare, cu brațele fierbinți ale rugăciunii, însă și pe copilașii (din poza alăturată) care au „ținut” strana la Liturghia din biserica din satul meu natal Spermezeu, de la poalele Țibleșului, unde am fost de curând, dându-mi nădejdi că, iată, mai există sat viu în România! La acest popas aniversar, le mulțumesc, de asemenea, cu nesfârșită intensitate lăuntrică, și părinților mei, Vasile și Ana, care au împlinit de curând 60 de ani de căsătorie, pe care îi cinstesc și cărora le sărut mâinile cele muncite și iubitoare care ne-au îngrijit pe noi! Iată, aici sunt cei pentru care răspundem înaintea lui Dumnezeu și a neamului: părinții, căci sunt trecutul și moștenirea noastră, și copiii, care sunt viitorul nostru! Să ne rugăm Bunului Dumnezeu să ne ajute să-i prețuim, să-i ocrotim și să-i încredințăm lui Hristos, spre mântuirea lor și a noastră!

 Al vostru Părinte, Frate și Prieten în Hristos, 
+Episcopul Pelerin Macarie, 
de tot binele voitor și fierbinte rugător pentru voi.

Stockholm, 9 mai 2019

Please follow and like us:

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.