Crucea Nordului pentru ambasadorul României în Norvegia

with Niciun comentariu

Excelenţa Sa Cristian Istrate, ambasadorul României în Norvegia, a primit ieri, 3 iulie, ‘Crucea Nordului’, cea mai înaltă distincţie pentru mireni a Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, ca semn de apreciere pentru sprijinul acordat comunităţilor ortodoxe româneşti din regatul norvegian. Distincţia i-a fost acordată cu prilejul încheierii misiunii sale diplomatice în Norvegia, de către Preasfinţitul Episcop Macarie, după Sfânta Liturghie, săvârşită în biserica Parohiei Ortodoxe Române din Oslo cu hramurile ‘Învierea Domnului’ şi ‘Sfinţii Mucenici Ioan Valahul şi Halvard Norvegianul’. La finalul Sfintei Liturghii, Preasfinţia Sa a săvârşit Taina Sfântului Botez pentru Ioana, fiica preotului paroh Marius Alin Ţeican, şi a avut o întâlnire cu membrii Centrului Eparhial de tineret ‘Sfântul Voievod Ştefan cel Mare’ – Filiala Oslo, care şi-a sărbătorit hramul sâmbătă, 2 iulie. ‘Centrul Eparhial de tineret are obiectivul de a-i coopta pe toţi tinerii români aflaţi în ţările scandinave în diferite proiecte, pelerinaje, tabere sau întâlniri, care să faciliteze realizarea unor frumoase legături de suflet între ei, cunoaşterea şi aprofundarea credinţei noastre ortodoxe şi a tradiţiilor româneşti, precum şi implicarea lor şi a familiilor acestora în viaţa fiecărei parohii’, a declarat Preasfinţitul Episcop Macarie.

La sărbătoarea Sfântului Voievod Ştefan cel Mare, care este şi unul dintre ocrotitorii Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, Preasfinţitul Macarie a slujit Sfânta Liturghie în paraclisul Centrului Eparhial din Stockholm. ‘L-am ales pe Sfântul Voievod Ştefan cel Mare ca ocrotitor al eparhiei noastre, dimpreună cu Sfinţii Voievozi şi Martiri Brâncoveni şi cu Sfântul Voievod Neagoe Basarab, deoarece episcopia noastră îşi desfăşoară misiunea în regatele Suediei, Norvegiei şi Danemarcei, unde este frecventă cinstirea sfinţilor regi încreştinători ai Scandinaviei. În felul acesta, sunt cunoscuţi şi sfinţii noştri voievozi care ne învaţă să-L mărturisim pe Hristos aşa cum l-au mărturisit şi ei prin puterea credinţei’, a spus Preasfinţitul Macarie.

www.basilica.ro

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.