Compasiune pentru victimele atacului de la Stockholm

with Un comentariu

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al românilor din Europa de Nord deplânge tragedia care a avut loc astăzi, 7 aprilie 2017, în capitala Suediei, la Stockholm, unde un camion a intrat în mulțime, făcând victime și răspândind durere și confuzie.

Ierarhul ortodox român din Țările Scandinave, aflat, în aceste zile, într-o vizită pastorală la românii din Danemarca și sudul Suediei, a afirmat: „Din nefericire, în acest an, la Stockholm, vom avea Floriile însângerate în urma acestui atac inuman. Am aflat de tragedie de la mai mulți fii duhovnicești, aflați la fața locului, care au scăpat nevătămați. Este o mare durere și m-am gândit cu inima strânsă să nu fie victime și din rândurile românilor noștri, așa cum au fost la Londra. Cel puțin deocamdată, însă, nu sunt informații că ar fi și români printre victime. Duminică, după Liturghia de Florii pe care o voi sluji la Stockholm, vom merge împreună cu frații români din comunitate, să depunem flori și să aprindem lumânări la locul unde cei nevinovați și-au pierdut viața, păstrând un moment de reculegere și înălțând rugăciuni către Atotmilostivul Dumnezeu.”

BIROUL DE PRESĂ AL EPISCOPIEI ORTODOXE ROMÂNE A EUROPEI DE NORD

Please follow and like us:

One Response

  1. Dela TIMISESTI
    | Răspunde

    Ganduri de Pace in:
    Stockholm, Lume.

    01h 34m Du09.04.2017 de „(✝) Intrarea Domnului în Ierusalim. Duminica a 6-a din Post (a Floriilor);”

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.