Conferinţa Cadrelor Didactice de Limba şi Literatura Română din Suedia

with Niciun comentariu

Vineri, 7 octombrie 2011, Preasfinţitul Episcop Macarie al Europei de Nord a participat la a doua ediţie a Conferinţei Cadrelor Didactice de Limba şi Literatura Română din Suedia care s-a organizat la sediul Ambasadei României din Stockholm. La deschiderea conferinţei au rostit alocuţiuni doamna Răduţa Matache, Ambasadorul României în Regatul Suediei şi Preasfinţitul Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, care a transmis binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, și Sanda Făgărășan, coordonatorul conferinței, profesor de limba și literatura română în orașul Eskilstuna, Suedia.

Alocuţiunea Preasfinţitului Părinte Episcop Macarie a avut ca temă: „Păstrarea identității românești prin limbă, credință și cultură în familia creștină”.

La conferinţă au participat cadre didactice de limba română din învăţământul preuniversitar suedez. Conferinţa a facilitat realizarea unei colaborări între cadrele didactice din Suedia, fiind o importantă oportunitate de acces la informaţii de specialitate.

PS Episcop Macarie a spus pentru Ziarul Lumina: „Am avut bucuria să particip și anul acesta la întrunirea anuală a cadrelor didactice de limba și literatura română din Suedia, să pot transmite un mesaj de suflet participanților și să identificăm împreună cele mai bune soluții în misiunea pe care o împlinim în diaspora, pentru a ne păstra identitatea noastră românească și creștină, prin limba și credința noastră străbună, prin tradițiile binecuvântate pe care le moștenim de la înaintașii noștri, prin cultură și spiritualitate. Suntem recunoscători statului suedez pentru sprijinul pe care îl acordă familiilor din alte țări, stabilite în Suedia, pentru ca urmașii acestora să poată studia limba maternă, atât în grădinițe, cât și în învățământul preunivesitar”.

Imagini de la acest eveniment puteţi găsi aici.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.