Două noi parohii în Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord, 21.06.2010

with Niciun comentariu

Luni 21 iunie 2010, a avut loc la Centrul eparhial din Stockholm  întrunirea Permanenţei Consiliului Eparhial al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord. În cadrul şedinţei, prezidată de Preasfinţitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi, s-a prezentat contextul pastoral-misionar din Europa de Nord şi necesitatea de a înfiinţa două noi parohii în oraşele Roskilde, Danemarca şi Ålesund, Norvegia.

Prin decizia episcopală  nr. 139 s-a înfiinţat Parohia Ortodoxă Română Sfinţii Români în oraşul Roskilde din Danemarca, care îl are ca preot paroh pe Părintele Mihai Marius Hornicar , iar prin decizia episcopală nr. 140 s-a înfiinţat  Parohia Ortodoxă Română Sfinţii Mucenici Zotic, Atal, Camasie şi Filip de la Niculiţel în oraşul Ålesund din Norvegia, care îl are ca preot paroh pe Părintele  Marius Alin Ţeican.

Preasfinţitul Părinte Episcop Macarie a subliniat faptul că întrunirile Permanenţei Consiliului Eparhial sunt momente de manifestare a comuniunii şi coresponsabilităţii în slujirea pastorală şi administrativă a eparhiei şi au fost prezentate principalele aspecte ale misiunii din episcopie, ţinând seama de specificul slujirii în această parte a Europei şi de priorităţile stabilite de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.