SFINȚII ZILEI: Rugăciune către Sfinții Mucenici Terentie cu soția sa, Neonila, și cei 7 fii și către alți sfinți mucenici și mucenițe cu fiii și fiicele lor, pentru întărirea familiilor creștine și naștere de prunci (a Episcopului Macarie Drăgoi)

with Niciun comentariu

Rugăciune către Sfinții Mucenici Terentie cu soția sa, Neonila, și cei 7 fii și către alți sfinți mucenici și mucenițe cu fiii și fiicele lor, pentru întărirea familiilor creștine și naștere de prunci (a Episcopului Macarie Drăgoi)

Sfinților Mucenici Terentie cu soția, Neonila, și cei 7 fii: Nita, Sarvil, Ierax, Teodul, Fota, Vil și Evnichi; Sfinților Mucenici Filetie cu soția, Lidia, și cei patru fii: Macedonie, Teoprepie, Cronidie și Amfilohie; Sfinților Mucenici Sever cu soția, Vincenția, și fiica voastră, Inochentia; Sfinților Mari Mucenici Eustație cu soția, Teopista, și cei doi copii: Agapie și Teopist; Sfinților Mucenici Exuperie cu soția, Zoe, și cei doi fii: Chiriac și Teodul; Sfinților Mucenici Marius cu soția, Marta, și cei doi copii: Audifax și Avacum; Sfinților Mucenici Brâncoveni, Constantin Vodă cu fericita soție, Maria, și cu fiii voștri: Costantin, Ștefan, Radu, Matei, și cu sfetnicul Ianache; Sfinților Mucenici Mitrofan, preotul, cu soția, Tatiana, și copiii voștri, Isaia și Ioan, cu nora voastră, Maria, și cu ceilalți mucenici chinezi din Pekin; Sfinților Țari Mucenici Romanov: Nicolae și Alexandra cu fiii: Olga, Tatiana, Maria, Anastasia și Alexei, care bine v-ați nevoit și cununa muceniciei ați dobândit în vremea cruzilor prigonitori ai dreptmăritorilor creștini, ascultați rugăciunile noastre. Minunată este pilda voastră, sfinților, care, căsătoriți fiind și crescând copiii de Dumnezeu dăruiți, nu ați pregetat împreună mucenici să deveniți, soț și soție, părinți și copii, primind de la Hristos cununa cea neveștejită a măririi. Pentru aceasta, cu evlavie ne închinăm sfintelor voastre moaște și icoane și vă rugăm să fiți mijlocitori stăruitori pentru soți, soții și copiii lor însoțindu-i în trecerea lor împreună prin acest veac viclean și tulburat. Dăruiți-le soților bună înțelegere, îngăduință și înmulțirea dragostei, părinților răbdare, iar copiilor bună cuviință și ascultare. Călăuziți familiile creștinilor către Hristos, singura temelie trainică a iubirii lucrătoare și roditoare, dăruindu-le soților și soțiilor nașteri cu cinste, iar celor neroditori dar de prunci buni și seminție cu viață îndelungată. Ca unii care ați înfruntat cumpliții prigonitori, insuflați-le părinților și copiilor acestora curaj pentru buna mărturie și pentru propovăduirea dreptei credințe în fața lumii. Rugați-vă Preamilostivului Dumnezeu să îi învrednicească și de lăcașurile cerești. Amin.

Notă:

Sfinții Mucenici Terentie cu soția sa, Neonila, și cu cei 7 fii au fost martirizați în sec. I, fiind sărbătoriți la 28 octombrie; Sfinții Mucenici Filetie, din Iliria, cu soția sa, Lidia, și cu cei patru fii sunt sărbătoriți la 27 martie, fiind martirizați în anul 121; Sfinții Mucenici Sever cu soția sa, Vincenția, și fiica lor, Inochentia, de la Ravena, au fost martirizați în anul 348 și sunt sărbătoriți la 1 februarie; Sfinții Mari Mucenici Eustație cu soția sa, Teopista, și cu cei doi copii, Agapie și Teopist, sunt sărbătoriți la 20 septembrie, fiind muceniciți la Roma, în anul 118; Sfinții Mucenici Exuperie cu soția sa, Zoe, și cu cei doi fii: Chiriac și Teodul, din Atalia, în Panonia, azi în Ungaria, sunt sărbătoriți pe 2 mai, fiind muceniciți în anul 127; Sfinții Mucenici Marius cu soția sa, Marta, și cu cei doi copii: Audifax și Avacum, persani de viță nobilă, au fost martirizați la Roma, în anul 270, în timp ce se aflau în pelerinaj la mormintele apostolilor și mucenicilor. Sunt sărbătoriți la 19 ianuarie; Sfinții Mucenici Brâncoveni, Constantin Vodă cu fiii: Costantin, Ștefan, Radu, Matei, și sfetnicul Ianache, au fost martirizați la Constantinopol, de către turci, în anul 1714 și sunt sunt sărbătoriți la 16 august; Sfinții Mucenici Mitrofan preotul cu soția sa, Tatiana, și copiii lor, Isaia și Ioan, cu nora lor, Maria, și cu cei peste 200 de mucenici chinezi din Pekin, astăzi Beijing, care au fost torturați de către boxeri, dându-și viața pentru Hristos în anul 1900, sunt sărbătoriți la 11 iunie; Sfinții Țari Mucenici Romanov: Nicolae și Alexandra, cu fiii lor: Olga, Tatiana, Maria, Anastasia și Alexei, au fost martirizați prin împușcare de către bolșevici, în anul 1918, fiind sărbătoriți la 17 iulie.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.